İtalya Google'ı vergi kaçırmakla suçladı

İtalyan hükumeti, Google'ın ülkedeki faaliyetlerinden oluşan 300 milyon dolarlık vergiyi ödemediği ve vergi kaçırdığı suçlamasında bulundu

İtalya Google'ı vergi kaçırmakla suçladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Google, dünyanın pek çok ülkesinde irili ufaklı ofislerle faaliyet gösteriyor ve bu ülkelerdeki kuruluşlara farklı hizmetler satıyor. Bulut servisleri ve internet reklamları Google’ın en büyük gelir kaynağını oluşturuyor. Hatta öyle ki, bazı ülkelerde Google’a verilen reklamlar artık ülkedeki medya kuruluşlarının reklam gelirlerinde büyük düşüşlere neden olabiliyor. Elbette bu ticari faaliyetler için Google’ın söz konusu ülkeye vergi ödemesi bekleniyor. Ancak Google, farklı nedenlerle bu vergi beyanlarında bulunmuyor.

İtalyan hükumeti de şimdi Google’ın eski işlemlerini de inceleme altına alarak şirketin İtalya’da 300 milyon dolarlık vergiyi ödemediğini, yani vergi kaçırdığını açıkladı.

Avrupa Birliği ülkelerinin Google’ı sıkıştırmak için son iki senedir uyguladıkları baskı politikasının bir sonucu gibi görünen bu soruşturmanın bir benzeri de İngiltere’de yapılmış ve Google, İngiltere’de de vergi borçlusu çıkmış, şirket İngiltere’de faaliyetlerine devam edebilmek için vergi dairesi ile 200 milyon dolarlık bir anlaşmaya vararak borcu sildirmişti.

Google’ın İngiltere’deki vergileri, İngiltere’den edindiği gelirin %3’üne denk gelirken, İtalyan hükumeti bu konuda daha acımasız davranmışa görünüyor zira İtalya’dan kazandığı 2 milyar dolarlık gelirin yüzde 15’ini vergi olarak ödemek zorunda kalacak.

PRİSM SKANDALI İNTİKAMI

Avrupa Birliği üyeleri, ABD hükumetinin teknoloji şirketlerindeki sunucuları denetleyerek dünyadaki herkesi dinlediğinin ortaya çıkmasına neden Prism Skandalı’nda, ABD gizli servisleri ile gönüllü şekilde işbirliği yapan Google’ı Avrupa’da istemediklerini gayrıresmi olarak dile getiriyorlar ve Google’ın Avrupa’daki faaliyetlerini zorlaştırmak için her türlü baskı mekanizmasını kullanıyorlardı. Son vergi cezaları da bu baskının parçası olarak yorumlanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 17:19
banner53
YORUM EKLE

banner39