banner39

İTİCÜ'den yeni atılımlar

Bu yıl yeni kampüs ve yeni bölümler açacak olan İTİCÜ ayrıca İTO üyelerinin çocujklarına yüzde 15 indirim uygulayacak

Genel 30.07.2012, 15:37 29.11.2012, 17:25
İTİCÜ'den yeni atılımlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTO üyelerine yüzde 15 indirim yapacak. İTO üyesi her türdeki şirket sahibinin, ortağının, eşinin, çocuklarının yararlanabileceği indirim 2012- 2013 eğitim döneminde başlayacak.

İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, bu indirimi İTO'nun üyelerine vefa hizmetlerinden biri olarak değerlendirdi. Erken, İTO'nun, İTİCÜ'nün arkasındaki en büyük güç olduğuna dikkat çekerek "Üniversitemizin gelişmesine bu kadar katkısı olan İTO'nun, üyelerine bir jestidir bu indirim" şeklinde konuştu.

Erken, şu açıklamaları yaptı:

"İTO ile İTİCÜ, geçen hafta 7 maddelik bir protokole imza attı. İndirim konusu bu protokolün en göze çarpan maddelerinden birisi. Protokol ve indirim İTO üyeleri ile İTİCU arasındaki birlikteliği ve bütünlüğü daha da kuvvetlendirecek. 400 bin İTO üyesinin okulu olacağız. İmzaladığımız protokolle beraber İTO üyeleri artık üniversitelerini daha dikkatli inceleyecek, daha fazla sahip çıkacaklar okullarına. İş dünyası ile daha iç içe olacağız. Bir faaliyet belgesi ile başvurmasını isteyeceğiz İTO üyesinden. Faaliyet belgesini getiren kişi şirketin sahibi, ortağı olduğunu ya da onlardan birinin eşi, çocuğu olduğunu belgelediğinde yüzde 15 indirim yapacağız. İki burs ya da iki indirim aynı öğrencide çakışırsa, en yüksek olanı uygulayacağız. Burslar ve indirimlerle ilgili burs yönetmeliğimizde düzenlemeler yapıyoruz.

"EN DÜŞÜK FİYATLI ÜNİVERSİTEYİZ"

İTİCÜ, en çok tercih edilen 5. vakıf üniversitesi olmasına karşın fiyatını mümkün olduğunda en düşük düzeyde tutuyoruz. Üniversitesinin yıllık eğitim ücreti 15 bin lira. Meslek yüksek okulunda da 9 bin lira.

HER MESLEK KOMİTESİNİN BİR ÖĞRETİM ÜYESİ OLACAK

Üniversite İş dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, üniversite bünyesinde yer alacak ve İTO'dan destek alarak çalışacak. Hem İTİCÜ hem İTO nezdinde bir yapılanma oluşturacağız. Üniversitemizin bütün hocaları İTO ile işbirliği içinde olacaklar. Komiteler de o hocalar üzerinden İTİCÜ ile irtibata geçecekler. Komiteler toplantılara hocalarımızı davet edecekler. İş dünyasından gelen talep akademik bir dile çevrilecek. Üniversitemizin de iş dünyasından staj, iş, işyerinde ders gibi bazı istekleri olacak. Bu merkez, iş dünyası ile üniversite arasındaki projelerin tasarım safhasından gerçek hale geçmesini sağlayacak.

STAJ İMKÂNLARI DA ARTACAK

İŞ dünyası ile üniversite birlikteliği öğrencilerimizin staj imkânlarını da artıracak. Stajyer çocuklarımız esasında reel sektörün kendisi için de yetiştirdiği elemanlardır. Kendi sektörümüzde, iş alemimizde daha sonra beraber çalışacağımız gencimizi üniversite ile birlikte eğitiyoruz staj esnasında. Bu gerçeğin iş dünyası tarafından daha sağlıklı algılanmasını ve benimsenmesini sağlamak için çalışıyoruz.

ÖĞRENCİLERİMİZİ DENİZ YOLUYLA TAŞIYACAĞIZ

İTİCÜ, Türkiye'de ilk kez öğrencilerini deniz yolu ile taşıyacak bir üniversite olmaya hazırlanıyor. Sütlüce Kampusu-Eminönü- Üsküdar arası denizyolu ile öğrencilerimizi taşıyacağız. Sabah ve akşam saatlerinde Sütlüce-Eminönü-Üsküdar arasında karşılıklı seferler olacak. Gündüz de Eminönü-Sütlüce arasında ring seferleri olacak.

TÜRKİYE'NİN İLK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ

İTİCÜ, Türkiye'de ilk kez Uygulamalı Bilimler Fakültesi'ni kurdu. Basım Yayın Üretim Teknolojileri Bölümü, Uluslararası Lojistik Bölümü, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü adı altında üç bölüm bu yıl faaliyete geçiyor. Öğrencilerin hem teorik eğitim hem de ilgili meslek dalında pratik eğitim alacakları bölüm işyerinde uygulamalı eğitimin avantajını yaşatacak.

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK MÜCEVHER MÜHENDİSLİĞİ

Komiteler 'bize okul' lazım diyor. Akademisyenler onların isteklerini akademik dile dökmek için yol arkadaşı oluyorlar. Sorular soruyorlar. Hangi elemanlara ihtiyacınız var? Hangi özellikler lâzım? Kaç yıllık bir eğitim lâzım? Sertifikalı bir eğitim yeter mi? Yoksa fakülte mi olmalı? Bu ve benzeri sorularla ihtiyaçlar belirleniyor.

MÜCEVHERAT DÖNÜM NOKTASI OLDU

Meselâ Türkiye'nin ilk mücevherat mühendisliği bölümünü kurduk. Yaklaşık bir yıl boyunca iş dünyasının temsilcileri ile akademisyenler sık sık bir araya geldi ve sonunda sektörün bir mühendislik bölümüne ihtiyacı olduğuna karar verildi.

YEMEKÇİLERE ÜÇ ÇEŞİT OKUL LÂZIM

İTO Komiteleri ile sektörlerin istedikleri okullar için görüşmelerimiz sürüyor. Meselâ markalı lokantalar ve markalı yemek firmalarının temsilcileri ile de İTİCÜ'nün buluşmaları var. Yaptığımız görüşmelerde yemek sektörünün en az iki çeşit eğitim kurumu ihtiyacının olduğunu tesbit ettik.

TEKSTİL, KİMYA, GÖZLÜK, EMLAK OKULU YOLDA

Tekstil fakültesi için komite temsilcileri ile görüşmelerimiz sürüyor. Yaklaşık bir yıldır yapılan toplantılar netleşmek üzere. Optisyenlik Meslek Yüksek okulu için bu yıl çalışmalarımızı başlatıyoruz. Kimyacıların ve emlakçıların okul istekleri de önümüzdeki öğrenim döneminde netleşecek."

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?