banner39

İtikafa girilebilen camilerin LİSTESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl bin 694 camiyi itikaf için hazırladı. Ramazan ayının son günlerini dolu dolu ibadetle geçirmek isteyenler bu camilerin yolunu tuttu

Genel 01.08.2013, 15:40 01.08.2013, 18:08
İtikafa girilebilen camilerin LİSTESİ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl itikafa girilebilen camilerin sayısını bin 694 olarak açıklamıştı. Camilerin çoğunda Müslümanlar itikafa başladı.

Müslümanlar, ilçe müftülüklerine başvurunun ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ramazan genelgesi doğrultusunda mülki amirin onayını da alarak itikafa giriyor.

İŞTE TÜRKİYE GENELİNDE İTİKAFA GİRİLEBİLEN CAMİLER LİSTESİ

İTİKAF NEDİR?

Kelime anlamı "Bir kenara çekilme, ortalıkta görünmeme" olan itikaf, dini bir terim olarak da akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet ve Allah'a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması anlamına geliyor.

Kur'an ve sünnetle sabit olan itikafa erkekler mescitte girebilirken, kadınlar ise evlerinde namaz kılmak üzere belirledikleri yerlerde girebiliyor.

YEME, İÇME, UYUMA CAMİDE

İtikafa giren bir kişinin tüm ihtiyaçlarını camide gerçekleştirmesi de itikafın şartları arasında yer alıyor. Yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarını camide geçiren Müslümanlar, tuvalet, abdest gibi ihtiyaçlar için camiden çıkabiliyor. Eğer itikafa giren kişinin bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidilebiliyor. Cenaze namazı için de dışarı çıkılamayan itikafta, kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması gibi mecburi hallerin dışında Müslümanın camiden çıkması da itikafı bozuyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?