İttihat ve Terakki'nin meşhur binası satıldı

Cumhuriyet Gazetesi'ne yaklaşık 80 yıl ev sahipliği yapan İstanbul Cağaloğlu'ndaki bina 10 milyon dolara satıldı

İttihat ve Terakki'nin meşhur binası satıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Gazetesi'ne yaklaşık 80 yıl ev sahipliği yapan İstanbul Cağaloğlu'ndaki bina 10 milyon dolara İpekyolu Kuyumculuk'un patronu Gaziantepli işadamı İbrahim Kaygısız'a satıldı.

Kaygısız'ın 2.5 dönümlük arazi içinde bulunan ve 1971 yılına kadar Cumhuriyet Gazetesi'nin merkezi olarak kullanılan Pembe Köşk'ü restore edip, o tarihten 2004 yılına kadar gazete binası olarak kullanılan ek yapılarla birlikte otele dönüştürmesi gündemde.

Habertürk'ün haberine göre bu satış ile birlikte Babıali olarak ifade edilen ve bir dönem gazetelerin genel merkezlerinin bulunduğu Cağaloğlu'na Cumhuriyet de resmen veda etti. Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu Yunus Nadi'nin vârisleri tarafından bir süredir satış sürecinde olan Pembe Köşk'ün üzerinde Cumhuriyet Vakfı'nın da yaklaşık yüzde 25 payı bulunuyordu. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin merkez binası olarak bilinen köşkle ilgili Anıtlar Kurulu'nun sadece 'restorasyona' izin verdiği biliniyor. Edinilen bilgiye göre, köşkün yanı sıra bahçedeki ek binaların yerine de büyük bir yapının yapılması mümkün değil.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39