İzmir bombacılarına ceza yağdı

İzmir'in Konak ilçesi Yağhaneler mevkiinde 21 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleşen bombalı saldırı olayının davasında sanıklara ceza yağdı.

İzmir bombacılarına ceza yağdı

Olay, 21 Ağustos 2008’de, Yağhaneler mevkisinde yaşanmıştı. Yeşillik Caddesi Elka Durağı yakınlarında park halindeki bir otomobile yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla er Hüseyin Arısoy şehit olurken, 1 albay, 2 asker, 8 polis memuru ve 12 sivil yaralanmıştı.

Olayın ardından harekete geçen İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat ekiplerince yakalanan, eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yakalanan ’Ahmed’ kod adlı Bünyamin Sürme ile Zeki Bulut, Gökhan Dönmez ve kendilerine yardımcı oldukları iddia edilen Takyeddin Sürme, Ramazan Tezcan, Halil Şimşek, Mehmet Sürme ve Yılmaz Şimşek tutuklanmış, diğer şüpheliler ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce görülen duruşmalarda, Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, tutuklu 8 sanık hakkında, er Hüseyin Arısoy’u ’kasten öldürme’ ve aralarında yaralanan albay ile polislerin de bulunduğu 23 kişiyi ’kasten öldürmeye teşebbüs’, ’Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçlarından 25’er kez ağırlaştırılmış müebbet ayrıca ’Patlayıcı madde bulundurmak’ suçlarından da 8’er yıl, Yılmaz Şimşek ve Mehmet Sürme’nin de ’Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 10’ar yıl, tutuksuz sanıklar R.S., A.S., C.S., A.Ö., O.T., R.T., V.T., R.Y., H.Ş., A.N., R.B. ve L.S.’nin de ’Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 10’ar yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.

AVUKATLARIN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Bünyamin Sürme, Mehmet Sürme, Takyeddin Sürme, Yılmaz Şimşek, Zeki Bulut, Gökhan Dönmez, Ramazan Tazecan ve Halil Şimşek ile avukatları katıldı. Sanık avukatları, sanık Bünyamin Sürme’nin avukatının değişmesi nedeniyle savunmalarını bu sanığın son savunması alındıktan sonra yapmak istediklerini belirtti. Beşinci yargı paketi hazırlıklarının sürdüğünü hatırlatan avukatlar, yeni yargı paketinin esaslı ve köklü değişiklikler öngördüğünü bu değişikliklerin de müvekkillerinin üzerlerine atılı suçlarla doğrudan ilgili olduğunu dolayısıyla yargı paketinin beklenmesini talep ettiklerini ifade etti. Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından, avukatların her iki talebinin de reddine karar verdi.

2’ŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 496 YIL 6 AY HAPİS

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda avukatı değişen ve ek süre isteyen sanık Bünyamin Sürme’nin dışındaki sanıkların avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini ve beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti verdiği 3 saatlik aranın ardından, tutuklu sanıklar Gökhan Dönmez, Zeki Bulut, Mehmet Sürme ve Takyeddin Sürme’yi er Hüseyin Arısoy’un şehit edilmesinden dolayı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan toplam 496 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca diğer sanıklar Recep Sürme, Halil Şimşek Ahmet Sürme, Cüneyt Sürme’yi 13 yıl 6 ay, Hasip Şimşek, Leyla Sürme ve Abdurrezzak Öztep’i de 3 er yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca, Recep Sürme, Ahmet Sürme ve Cüneyt Sürme hakkında yakalama ve tutuklama kararı verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluklarının da devamına karar verildi. Ceza alan sanıkların avukatları kararı temyiz edeceklerini belirtti.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 07:20
banner53
YORUM EKLE

banner39