banner15

İzmir'de hafızlar yarıştı

8. Türkiye Hafızlık Yarışması'nın finali İzmir'de yapıldı.

İzmir'de hafızlar yarıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 8. Türkiye Hafızlık Yarışması'nın finali İzmir'de yapıldı.

Kur'an kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzin-kayyımlar arasında ilçe, il ve bölge yarışmalarında finale kalmayı başaran 10 yarışmacı, Hisar Camisi'ndeki finalde, Türkiye birincisi olabilmek için çaba harcadı.

Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, insanlık tarihine bakıldığında en çok okunan kitabın Kur'an-ı Kerim olduğunu söyledi.

Ramazan ayında evlerde, camilerde daha çok Kur'an okunduğunu belirten Yiğit, ''Kur'an-ı Kerim'i sadece okumak yetmez, onu anlayarak yaşamak gerekir. Kur'an-ı Kerim evlerimizin en yüksek yerlerindedir. Bunun sembolik bir değeri vardır. 'Ey Kur'an benim bütün hayatımda, bütün ilişkilerimde senin emir ve yasakların, mesajların başım gözüm üzerindedir' demek istiyoruz'' dedi.

Günümüzde bireyin, ailenin ve toplumun önemli sorunlar yaşadığına işaret eden Yiğit, ''Bu sorunların çözümünde Rabbimiz bizlere Kur'an'ın şifa olduğunu söylüyor'' diye konuştu.

Türkiye'de 100 bini aşkın hafız bulunduğunu belirten Yiğit, düzenlenen yarışmanın ''kaybedeni olmayan bir yarışma'' olduğunu vurguladı.

Yarışmada jüri üyeliklerini Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Halil Tenger, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin ile İzmir Eğitim Merkezi Öğretmeni Metin Yeşildağ yaptı.

Finalistler Ahmet Kılız, Kasım Kuzyurt, Murtaza Çelebi, Özer Cömert, Osman Yılmaz, Doğan Yılmaz, İsmail Öden, Abdurrahman Türker, Recep Honaz ve Furkan Çınar'dan dereceye girenlere ödülleri, 1 Ekim 2011'de Ankara'da yapılacak törende verilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35