banner15

İzmir'de IŞİD operasyonu: 8 tutuklama

Operasyonda gözaltına alınan 15 kişiden 8'i tutuklandı

İzmir'de IŞİD operasyonu: 8 tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'de IŞİD'e yönelik operasyonda gözaltına alınan 15 kişiden 8'i tutuklandı.

İstihbarat ve Terörle Mücadale Şube Müdürlüğü ekiplerinİN, IŞİD'e yönelik çalışmaları sonucu, İzmir ve İstanbul düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 15 kişinin emniyetteki sorguları tamamlandı.

Zanlılar, "terör örgütü üyesi olmak, örgüt adına faaliyet yürütmek, örgüte eleman kazandırmak" gibi suçlamalarla, İzmir Adliyesine sevk edildi.

Zanlılardan "Sarı" lakaplı Murat B’nin de aralarında yer aldığı 8'i, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Operasyonda gözaltına alınan ve grubun liderliğini yaptığı ileri sürülen "Sarı" lakaplı Murat B’nin, IŞİD adına "canlı bomba" saldırısı gerçekleştireceği istihbaratı bulunan ve HDP il binalarına yönelik bombalı saldırıların faili olduğu gerekçeleriyle aranan Savaş Yıldız’ı eğiten kişi olduğu iddia edildi.

Buca ilçesinde pazarcılık yaptığı öğrenilen Murat B'nin, yakınlık kurduğu kişileri mescide götürdüğü, burada IŞİD'in propagandasını yaptığı, ilgi gösteren kişileri örgüte kazandırmak için faaliyet yürüttüğü, Suriye'deki çatışma bölgelerine yönlendirdiği öne sürüldü.

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD'e yönelik İzmir ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirmiş, biri kadın 15 kişi, 4 av tüfeği, terör örgütüne ait dokümanlarla birlikte yakalanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 21:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48