İzmir'de 'paralel yapı' şüphelileri adliyede

İzmir'de paralel yapı iddiası ile gözaltına alınan 22 kişi adliyeye sevk edildi

İzmir'de 'paralel yapı' şüphelileri adliyede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir merkezli 8 ilde düzenlenen "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 22 zanlı adliyeye sevk edildi.

İzmir Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Okan Bato'nun yürüttüğü “Paralel Devlet Yapılanması” soruşturması kapsamında, İzmir'deki 14 adres ile Sivas, Gümüşhane, Çanakkale, Kütahya, Denizli, Aydın ve Muğla'da düzenlenen operasyonlarda yakalanan 22 şüphelinin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesindeki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, işlemlerinin ardından İzmir Adliyesine sevk edildi.

Kurban Bayramı'nda bağış toplayan ama kurban kesme vecibesini yerine getirmeyerek inananların duygularını sömürdükleri suçlaması yöneltilen şüphelilerin, Türkiye'deki fiyatın çok altında Afrika ülkelerinden satın aldıkları kurbanları kesip fotoğraflarını bağışçılara gösterdikleri, aradaki ücret farkını da örgüte aktardıkları ileri sürüldü.

“BİR KALEMDE 5 MİLYON LİRA”

Ele geçirilen ajanda ve dijital verilerden, İzmir merkezi ve ilçelerinde bölgelere göre ayrılan örgüt elemanlarının para talebinde bulundukları iş adamları ve esnafı gelirlerine ve örgüte yakınlık derecesine göre gruplandırdıkları, "himmet" organizasyonlarından bir kalemde 5 milyon liraya yakın bağış topladıklarının anlaşıldığı öğrenildi.

Ajandalardaki kayıtlardan, elemanların ilgilendikleri iş adamları ve esnafı zenginliklerine göre ayırdıkları, örgütteki hiyerarşiye doğrultusunda bu kesimle bağlantıya geçildiğinin belirlendiği kaydedildi. 

İzmir genelinde bağışçılardan alınan paranın "örgütün kasası" konumundaki Ö.K'de toplandığı iddia edildi.

Zanlılara yöneltilen suçlamalar arasında makbuzsuz toplanan paranın mümkün mertebe resmi kayda alınmaksızın, ilgili örgüt elamanlarınca elden yurtdışına çıkarıldığı, yurtdışından getirilen paranın da aynı uçaktaki örgüt elemanlarına pay edildikten sonra yurda sokulduğu ve havaalanında yeniden tek kişide toplandığının tespit edildiği de yer alıyor.

İzmir merkezli 8 ilde önceki gün düzenlenen operasyonda gözaltına alınan zanlıların bazı iş adamları ve esnaftan ikna, tehdit ve şantajla para topladıkları ileri sürülmüştü.

Evinde yapılan aramada bazı dijital verilerine el konulan ve örgütün Ege Bölgesi sorumlusu olduğu iddia edilen Bekir Baz'ın bir süre önce yurt dışına kaçtığı ileri sürülmüştü. 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39