banner15

İzmir'de yakalanan IŞİD üyesi Fransa'ya teslim edildi

Fransa'da IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle aranan ve İzmir'de yakalanarak, Göç İdaresi İl Müdürlüğünde tutulan Fransız vatandaşı, ülkesine teslim edildi.

İzmir'de yakalanan IŞİD üyesi Fransa'ya teslim edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle aranan ve İzmir'de yakalanan Mehdibend S, Fransız yetkililere teslim edildi.

Yaklaşık bir haftadır, Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nde bekletilen şüpheli, bugün Türk yetkililerce İzmir'den hava yoluyla İstanbul Atatürk Havalimanı'na götürüldü. Mehdibend S, "gizlilik içinde" Fransız istihbarat birimlerine teslim edildi.

Bu arada, zanlının üzerinden çıkan ve şifreli yazışma dosyaları bulunduğu tespit edilen cep telefonunun incelemesinin, bilişim uzmanları tarafından sürdürüldüğü öğrenildi.

Mehdibend S. hakkında, Suriye'de bir süre kaldığı ve IŞİD saflarında çatışmalara katıldığı, aynı örgüt üyesi bazı kişilerin sığınmacıların kullandığı yasa dışı geçiş güzergahından Avrupa'ya geçişini sağladığı iddialarının ortaya atıldığını bildiren emniyet yetkilileri, bu konularda da inceleme ve araştırmaların sürdüğünü belirtti. 

OPERASYON

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri, Fransız makamlarının IŞİD üyesi bir kişinin Türkiye'de olabileceğini bildirmesi üzerine yaptığı çalışmalar neticesinde, Karşıyaka ilçesinde bir evde kalan Fransız vatandaşı Mehdibend S'yi gözaltına almıştı.

Mehdibend S'nin, görünümünü değiştirmek amacıyla "saç ekimi" yaptırmak için Karşıyaka'da gittiği tıp merkezindeki güvenlik kamera kayıtlarındaki görüntüleri ortaya çıkmıştı. görüntülerde kliniğe gelişi, görevlilerle görüşmesi ve saç ektirme bölümüne geçişi yer alan Mehdibend S'nin, sergilediği rahat davranışlar dikkati çekmişti. 

SALDIRGANIN BİRİ ALMANYA'DA SIĞINMACI OLARAK KALDI İDDİASI

Öte yandan, terör saldırılarını düzenleyen canlı bombalardan birinin ise Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde sığınmacı olarak kaldığı iddia edildi.

Alman "Die Welt" gazetesi, Federal Suç Dairesi'nden (BKA) edindiği bilgiye dayanarak, Stade de France'da canlı bomba olarak ilk terör saldırısını düzenleyen 1990 Suriye doğumlu Ahmed El Muhammed'in Münih'de mülteci olarak kısa bir süre bulunduğu yazdı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 22:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35