İzmit'te 28 Şubat yargılamaları protesto edildi

Kocaeli'de bir grup, 28 Şubat yargılamalarını protesto etti ve o süreçte mahkum olanların serbest bırakılmasını istedi

İzmit'te 28 Şubat yargılamaları protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde toplanan bir grup, 28 Şubat döneminde yargılanan ve mahkum olanların davalarının yeniden görülerek mağdurlarının serbest bırakılmasını talep etti

İzmit'teki Sabri Yalım Parkı'nda toplanan İnsan Hakları Savunucuları Derneği üyesi bir grup, "28 Şubat dönemi siyasi davaları yeniden görülsün" yazılı pankart açtı.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Behlül Metin, 1950'li yıllardan bu yana halktan yeterli tabanı olmayanların, darbelerle yönetimi elinde tutmaya çalıştığını söyledi.

Darbe girişiminde bulunanların başarılı olmaları halinde yeniden birçok hukuksuzluğu gerçekleştireceklerini savunan Metin, darbe girişiminde bulunanların mutlaka cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

Metin, "28 Şubat tutsaklarının davalarının yeniden görülmesi imkanı yoktur" diyerek, "Mağdurlar şu anda hapistedir. 15 yıllık tuttukluluk süresinin 10 yılını bu hükümet döneminde cezaevinde geçiren Salih Mirzabeyoğlu ve diğer 28 Şubat tutsakları konusunda hükümet derhal harekete geçmeli, siyasallaşmış darbeci yargı tarafından görülen bu davalar iptal edilip, yeniden görülerek mağdurlar beraat ettirilmelidir" ifadesini kullandı.

Gruptakiler, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39