İznik Ayasofya Camii'nde 91 yıl sonra ilk teravih

11 ayın Sultanı Ramazan'ın başlaması dolayısıyla kılınan ilk teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti. İznik Ayasofya Camii'nde 91 yıl sonra ilk teravih kılındı.

İznik Ayasofya Camii'nde 91 yıl sonra ilk teravih

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan'ın başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında vatandaşlar camileri doldurdu. Kadınlardan çocuklara kadar cami avlularını dolduran vatandaşlardan kameralara ilginç görüntüler yansıdı.

Mübarek Ramazan ayı geldi. Tüm yurtta camiiler teravih namazı kılmak isteyenlerle doldu. Vatandaşlar çocuklarıyla camilere akın etti.

Teravih namazını hatimli eda ettirme kararı alan camiler diğerlerine oranla daha yoğundu. Bazı vatandaşlar yoğunluk nedeniyle dışarda namazlarını kıldılar.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı namazında ibadete açılan Bursa İznik Ayasofya Camisinde, 91 yıl sonra ilk teravih namazı kılındı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kararıyla geçen yıl Kurban Bayramı'nda ibadete açılan İznik'teki "Ayasofya Camii"nde (Orhan Camii) yıl sonra ilk teravih namazı kılındı.
Bizans kaynaklarında adına ilk kez 787'de rastlanan Ayasofya Kilisesi, 1331 yılında şehrin Orhan Gazi tarafından fethedilmesinin ardından camiye dönüştürüldü. Orhan Gazi Vakfı'na tescil edilerek 1920 yılına kadar cami olarak kullanılan tarihi bina, 1920 yılında Yunanlıların işgal ettikleri İznik'i terk ederken yakıp, yıkmalarının ardından 2007'ye kadar atıl vaziyette bırakıltı.

2007 yılında yapılan tadilat sonrasında 6 Kasım 2011'de Kurban Bayramı namazında ibadete açılan Ayasofya Camii'nde o tarihten bu yana beş vakit namaz kılınmakta. 91 yıl aradan sonra Teravih namazı kılınan Ayasofya Camisine akın eden vatandaşlar tarihi camide ibadette bulunmanın mutluluğunu yaşadı. 7’den 70’e camiye akın eden İznikliler, yıllar sonra tarihi binada teravih kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Ayasofya Camii imamı Mehmet Şahin’in namaz öncesi vaaz verdi. Namaz saati yaklaştıkça vatandaşlar camiye akın etmeye başladı. Camiye gelen vatandaşlar 91 yıl sonra Ayasofya Camisinde teravih namazı kılınacak olmasından dolayı kendilerini mutlu hissettiklerini belirttiler. 91 yıl sonra bu camide ilk teravihi kılacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten cemaat bir zamanlar bunu hayal dahi edemediklerini belirttiler.

Ayasofya Camii'nde yıllar sonra teravih namazının tekrar kılınırken, cami günler öncesinden teravih namazı için hazırlandı. Temizlik başta olmak üzere ses sistemleri kontrolden geçirilen Ayasofya Camii'nde kadınlara da yer ayrıldı. Erkekler için cami içinde 200 kişilik alan bulunurken, kadılara da 100 kişilik yer ayrıldı. Sıcak havalara denk gelen Ramazan’dan istenildiği takdirde 500 kişi de cami avlusunda teravih namazı kılabilecek.

HIRİSTİYANLIKLA İLGİLİ 7. KONSÜL BURADA TOPLANDI

İznik Ayasofya Camii, İznik'in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edilmiş.

Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı 7. Konsül 787 yılında bu kilisede toplandı. 1331'den sonra Orhan Gazi tarafından camiye dönüştürüldü. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) döneminde ise Mimar Sinan tarafından bir mihrap ilave edilerek yan neflerde büyük kemer açıklıkları oluşturuldu.

2007 yılında yapılan restorasyon öncesi minareye dönüştürülen çan kulesi çok harap ve yıkık durumda iken onarıldı. Ayasofya Camisine özellikle yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

İSTANBULLULAR TERAVİHİÇİN SULTANAHMET'E KOŞTU

Sultanahmet Camisi'nde teravih namazı öncesinde cemaate yapılan vaazda ramazan ayının fazileti anlatılırken, bu ayın bereket, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayı olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da çok sayıda vatandaşla birlikte ramazanın ilk teravih namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Bazı vatandaşlar, ilk teravih namazını Sultanahmet gibi tarihi bir camide kılacakları için heyecanlı olduklarını belirterek, ramazan ayını idrak etmekten mutlu olduklarını kaydettiler.

Teravih namazı için bazı Arap turistlerin de camiye geldiği görüldü.

Sultanahmet Camisi'nde kılınan ramazan ayının ilk teravih namazı sonrasında ilahiler okundu, dualar edildi.

Öte yandan, Sultanahmet Camisi'ne, ''Hoş geldin onbir ayın sultanı'' yazılı mahya asıldı.

İLK TERAVİHE ANKARALILARDAN BÜYÜK İLGİ

Ramazan ayının ilk teravih namazına Ankaralılar büyük ilgi gösterdi.

Ramazan ayında kılınan teravih namazının ilki bugün kılındı. Ankaralılar ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. Ankara’nın diğer camileri gibi Hacı Bayram-ı Veli Camii de ilk teravih namazını kılmak için gelen Ankaralılarla doldu taştı.

Kadın, erkek, çocuk ve her yaştan Müslümanın idrak ettiği ilk teravih namazı huşu içinde kılındı.

PEYGAMBERLER ŞEHRİ'NDE İLK TERAVİH

11 ayın Sultanı Ramazan'ın başlaması dolayısıyla ''Peygamberler Şehri'' Şanlıurfa'da kılınan ilk teravih namazında vatandaşlar camileri doldurdu.

Teravih namazı öncesinde tarihi Balıklıgöl'deki camilerin yanı sıra Eyyüp Peygamber Camisi ve tarihi Ulu Cami'de yoğunluk yaşandı.

Gece hava sıcaklığının 30 derece civarında olduğu kentte, vatandaşlar camileri doldurdu.

Vatandaşlar, Kur'an'ı Kerim okuyup, dua ederek, vaaz dinleyerek namaz saatini bekledi.

Yatsı ezanıyla birlikte her yaştan çok sayıda kişi, camilerde saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Kentin ve bölgenin en önemli dini inanç merkezleri arasında yer alan Balıklıgöl Yerleşkesi, namaz dolayısıyla kent merkezinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.

Birçok vatandaş, namaz sonrası Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı rivayet edilen mekanları ziyaret etti.

YILDIZLAR ALTINDA TERAVİH NAMAZI

Osmanlı ordularının savaşa gitmeden önce birlikte namaz kıldığı 600 yıllık tarihi Namazgah açık hava mescidinde teravih namazları başladı. Yıldızların altında doğal serinlikte namaz kılmak isteyen Bursalılar, Ramazan’ın ilk teravih namazında tarihi mescide akın etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl çevre düzenlemesi ile etrafını genişlettiği merkez Yıldırım ilçesindeki tarihi Namazgah mescidi, ilk günden dolup taştı. Çocuklarını da yanına alıp gelen mahalle sakinlerinin yanı sıra, kentin bir çok bölgesinden insanlar tarihi camiye geldi. Mihrap ve minberi mermerden olan, üstü açık tarihi mekanı dolduran kalabalık, huşu içinde namaz kaldı.
Çınar ağaçları altında esintili bir ortamda namaz kılma imkanı veren tarihi Namazgah'ta Yıldırım ve Osmangazi Müftülüğü imamları Ramazan ayı süresince görev yapacak.

ORDULAR SEFER ÖNCESİ NAMAZ KILIP DUA EDERDİ

Tarihi camide ilk teravih namazına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Namazgah’ın Bursa tarihinde önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. Orduların sefere gitmeden önce namaz kılıp dua ettikleri açık hava mescidi olduğunu ifade eden Altepe, şunları söyledi: “Burasının restorasyonunu hızlı bir şekilde Ramazan ayına yetiştirdik. Namazın kılındığı bölümler tamamlandı. Şuanda yenilenmiş haliyle hizmet veriyor. Diğer kentlerde olmayan Bursa’ya has bir eser. Bizim kültürümüzün renklerinden biri. Bizler de kentimizin tüm bu özelliklerinin ortaya çıkartılması için gayret gösteriyoruz.”

CEMAAT MEMNUN

Namazgah Mahallesi Muhtarı Nedim Serbestol da Namazgalık denilen yerin 700 sene önce dedelerimiz tarafından sefer öncesi namaz kılınan bir yer olduğunu belirterek, “Yıllardır mezbelelik bir haldeydi. Ramazan’ın da yaz aylarına gelmesiyle birlikte bunu faaliyete geçirmek istedik. Sağ olsun Recep Altepe başkanımız bu işe el attı. Gerçekten çok güzel oldu. Cemaatimizin de çok hoşuna gitti.” dedi.

ADIYAMAN

İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında camiler doldu.

Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar, camilere ve mescitlere akın etti. Ramazan-ı Şerif'in ilk teravih namazında camiler tıklım tıklım dolunca, bazı vatandaşlar cami bahçelerinde namaz kıldı. Namaz öncesinde din görevlileri, Ramazan ayının önemi hakkında vaaz verdi. Teravih namazını kılan cami cemaati, namaz çıkışı birbirlerinin Ramazan ayını tebrik etti.

SÜLEYMAN HAN CAMİSİ'NDE, 112 YIL ARADAN SONRA İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

Van Kalesi'nin zirvesinde bulunan ve yapılan restorasyonun ardından 2010 yılında ibadete açılan Süleyman Han Camisi'nde, 112 yıl aradan sonra ilk teravih namazı kılındı.

Urartu Krallığı'na başkentlik yapan Van Kalesi'nin zirvesinde, Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı restorasyon çalışmasının ardından 2010 yılında ibadete açılan Süleyman Han Camisi, 112 yıl aradan sonra ilk teravih namazına ev sahipliği yaptı.

Vali Münir Karaloğlu ile AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, Vali Yardımcıları Atay Uslu ve Murat Uzunparmak, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ'un da teravih namazını kıldığı caminin avlusunda, namazın ardından vatandaşlara çay ve helva servisi yapılarak ney müziği eşliğinde ilahiler okundu.

Vali Karaloğlu, namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki ilk fetih camisi olan Süleyman Han Camisi'nde 112 yıl aradan sonra ilk kez bu akşam teravih namazı kılındığını belirtti.

Geçen yıl 97 yıl aradan sonra eski Van şehrindeki Hüsrevpaşa Camisi'nde teravih kılınmaya başladığını, ancak caminin depremde hasar görmesi nedeniyle onarıma alındığını vurgulayan Karaloğlu, şöyle konuştu:

''Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camileri depremden kısmen zarar gördü. O camilerde tadilat işleri yapılacak. En kısa zamanda o camilerimiz de onarılarak ibadete açılacak. Ramazan'da zirveye çıkmak kolay olmadığı için bu camimizde teravih namazı kılınmıyordu. Bu sene eski Van şehrindeki camiler zarar görünce teravihi burada kılalım istedik. Süleyman Han Camisi'nde bu gece itibarıyla teravih kılmaya başladık. İnşallah Vanlı hemşehrilerimiz de katılır diye temenni ediyoruz.'

Kültür ve Turizm Bakanlığının sağladığı kaynaklarla Van Kalesi'nde 3 yıldan bu yana ciddi onarımlar yapıldığını anlatan Karaloğlu, kalenin zirvesine çıkan yolun da en kısa sürede bakım ve onarımının yapılacağını kaydetti.

Van Kalesi'nin kentin önemli bir değeri olduğunu anlatan Karaloğlu, ''Hem Van Kalesi hem de kalenin zirvesindeki Süleyman Han Camisi Van için önemli sembol değerlerdir'' dedi.

BURSA

Bursalılar, teravih namazı için özellikle kentteki tarihi camileri tercih etti. Ulucami, 1. Murat Hüdavendigar Camii ve Yeşil Camii Bursalılar'ın en fazla ilgi gösterdiği camiler arasında yer aldı.

Kentteki camilerde Ramazan ayının başlaması dolayısıyla teravih namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okundu.

ELAZIĞ

Elazığ'da, İzzetpaşa Camisi'ne giden vatandaşlar, sıcak hava nedeniyle teravih namazlarını avluda kılmayı tercih etti.

Namaz dolayısıyla caminin avlusuna görevliler ve vatandaşlar tarafından hasır serildi.

Avluda oturan vatandaşlar Kur'an-ı Kerim okuyup, dua ederek namaz saatini bekledi.

Yatsı ezanıyla her yaştan çok sayıda kişi saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 01:47
banner53
YORUM EKLE

banner39