banner39

İztuzu ihalesi iptal edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İztuzu Plajıyla ilgili tartışmalara ilişkin "İztuzu ihalesini iptal edeceğim" ifadesini kullandı.

Genel 29.01.2015, 20:22 30.01.2015, 08:19
İztuzu ihalesi iptal edilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris
Güllüce'nin Twitter hesabından İztuzu plajıyla ilgili yaptığı açıklamalara yer verildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre İztuzu'nda her hangi ticari faaliyete izin verilmeyecek. Sahilde şezlong ve şemsiyeler ortadan kaldırılacak. Denize girmek isteyen halk belirlenen bölgede ücretsiz olarak sahilden istifade edebilecek.

BAKAN GÜLLÜCE AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'de Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Güllüce "İztuzu ihalesini iptal edeceğim. Yeni aldığımız karar şu: İztuzu plajında hiçbir ticari faaliyet,şezlong, şemsiye olmayacak. Akademisyen ve gazteciler ile biraraya geldik. Carettaları Muğla Üniversitesi'ne emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız. Canı isteyen İztuzu Plajı'nda denize girebilir. Ama orası carettaların sahası olarak korunacak. Asla zarar verilmesine izin verilmeyecek" dedi.

AÇIKLAMA ÇEVRECİLERİ SEVİNDİRDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin açıklaması İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu'nu (İKUP) sevindirdi. 
 
Bakan Güllüce’nin yaklaşımını olumlu karşıladıklarını dile getiren İKUP Sözcüsü Murat Demirci, "İhalenin iptal edileceği belirtilmiş, bu olumlu bir gelişme. Burada hiçbir ticari faaliyetin olmayacağı ifade edilmiş bu da bizim için olumlu bir gelişmedir. Çünkü bizim önceliğimiz ticari faaliyet değildir. Bunu her zaman dile getirdik. Önceliğimiz doğa korumadır diye. Buranın Muğla Üniversitesi’ne verileceği yönünde bir açıklaması olmuş, bu konuda bizim görüş beyan edebileceğimiz bir şey yok. Çünkü zaten üniversite orada çalışıyor" dedi.
 
CARETTA CARETTA’LAR İÇİN SON DERECE OLUMLU
 
İztuzu’nda hiçbir ticari faaliyet olmayacağının söylendiğini kaydeden Demirci, "Fakat oraya gelen insanların ikamesi konusundaki işleri kimler yapacak? Bakanlık kendi personeliyle mi yoksa yerelden destek mi alacak. Tabi ki bunlar sonra ki şeyler. Bu konulardaki gelişmelere göre de görüşlerimizi dile getiririz. Bu ilk tweet’e karşı vereceğimiz tepki olumludur. Ticari faaliyet olmaması caretta caretta için son derece olumludur. Bu konuda bazı insanlar, belediyenin burada olmaması bir kaygı olabilir diye düşünebilir. Bu hiç sorun değil. Eminin belediyenin işletmeleri başka yerlerde ticari faaliyette bulunabilirler. İztuzu’nun doğal kalması açısından bu durumu olumlu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?