banner15

Japonya'nın 3 büyük bankasına soruşturma

Mizuho'nun suç örgütlerine kredi vermesinin ardından bugün ülkenin en büyük 3 bankası hakkında soruşturma başlıyor

Japonya'nın 3 büyük bankasına soruşturma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mizuho Financial Group Inc.’in çetelere kredi vermeyi sonlandıramamasının ardından Japonya ’nın finansal regülatörü, ülkenin en büyük 3 bankasını bugün soruşturmaya başlıyor.

Bloomberght'de yer alan habere göre soruşturma Japonya’nın en büyük 2 bankası Mitsubishi UF Financial Group Inc. ve Sumitomo Mitsui Financial Group Inc.’in yanısıra, geçtiğimiz hafta Japon Finansal Hizmetler Otoritesi’ne, iç kontrollerin geliştirilmesine yönelik bir plan sunan Mizuho’yu da kapsıyor.

Japonya Mali Hizmetler Bakanı Taro Aso, uyumluluk ve risk yönetimi gibi genel kalemlerin inceleneceğini belirterek, “Ayrıca Mizuho’nun ilerleme planının yeterliliğini ve dikkatini inceleyeceğiz” dedi.

Mizuho’nun Orient Corp. aracılığıyla suç örgütlerine verilen 200 milyon yenlik krediyi sonlandıramamasının ardından ajans, 27 Eylül’de Tokyo’daki bankaya kontrollerini güçlendirmesini söyledi. Mizuho, talebin 2 hafta sonrasında, sadece düşük kıdemli yetkililerin krediler hakkında bilgisinin olduğunu söyleyerek, raporlamada hata yapıldığını belirtti.

Aso, Mizuho’nun hatalı raporunun istenmeyen bir şey olduğunu ve regülatörün buna nasıl yanıt vereceğini dikkatli şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 10:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48