banner39

Kaçaklar T.C kimlik no ile yakalanacak

Henüz hazırlık aşamasında olan çalışmaya göre, T.C. kimlik numaralarına konulan elektronik şerhle kaçak kişiler anında yakayı ele verecek.

Genel 21.06.2012, 07:32 21.06.2012, 07:50
Kaçaklar T.C kimlik no ile yakalanacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mahkemelerden gelen yakalama emrini alıp sokak sokak zanlı arayan polis, yöntem değiştirmeye hazırlanıyor.

İş yoğunluğu ve zaman kaybı, T.C. kimlik numaralarına elektronik ortamda şerh konulmasıyla engellenecek.

Bu yolla hapisten kaçan, ifadeye gitmeyen anında yakayı ele verecek.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, polisin yükünü hafiletmek ve aranan kişileri daha kolay bulmak için T.C. kimlik numarasına aranan kişiler için şerh konacak.

Aranan şahıslar Nüfus Müdürlükleri, maliye, evlenme daireleri, belediye işlemleri, SGK işlemleri, su, doğalgaz ve elektrik açma işlemleri ile tapu daireleri gibi kurumlarda T.C. kimlik numarasını verdiği anda deşifre olacak ve mahkemeye gitmek zorunda kalacak

SÜRPRİZ GÖZALTI BİTECEK

Yapılan çalışmalar, arandığından habersiz vatandaşa da yarayacak. Artık hakkında yakalama kararı olduğundan habersiz kişiler hiç ummadıkları yerlerde gözaltına alınmayacak. Neden arandıklarından habersiz olan kişiler günlerce nezarethanede kalmaktan kurtulacak.

Bir işlem yaptırırken hakkındaki yakalama kararını öğrenen dürüst vatandaş bir ifade ya da ödeyeceği adli para cezasıyla gözaltına alınmaktan kurtulacak.

Henüz hazırlık aşamasında olan çalışma emniyet birimlerinde üst düzey görevlilerin denetiminde yapılıyor. Çalışma önümüzdeki günlerde tamamlanıp İçişleri Bakanlığı'na sunulacak. Bakanlık olur verirse Tüm Türkiye'de uygulamaya konulacak.

Yorumlar (1)
Sadık Gümüş 10 yıl önce
Avrupa'da böyle bir şey yapılsa yer yerinden oynar. Mahremiyet ilkesi ayaklar altında. İnşallah hayra kullanılır ama bu kadar büyük bir gücün bozmayacağı bir yiğit varsa dünyada, eyvallah..
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?