banner15

Kadın dernekleri Kılıçdaroğlu'nun hakaretine sessiz

Kılıçdaroğlu'nun Bakan Ramazanoğlu'na hakaretine KADE, Başkent Kadın Platformu, Kadın ve Aile Derneği gibi kuruluşlar dışındaki kadın dernekleri sessiz kaldı

Kadın dernekleri Kılıçdaroğlu'nun hakaretine sessiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözlerine ilişkin kadın derneklerinden tepki gelmemesi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’na sadece KADEM, Kadın Hareketi Derneği, Uluslararası Kadın ve Aile Derneği ve Başkent Kadın Platformu karşı çıkarken sayıları 10’u bulan ve hemen her konuda açıklama yapan kadın dernekleri suskun kaldı.

KADEM: AHLAKİ KISTASA SIĞMIYOR

Kadın ve Demokrasi Derneğince (KADEM), "Ülkenin siyasetinde etkin rol oynayan/oynaması beklenen bir kişinin, bir kadın hakkında, üstelik 'tecavüz karşıtı' bir konuşma yaptığı sırada kullandığı ifadeler ve iftiralar, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

KADEM'den yapılan yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, Bakan Ramazanoğlu'na yönelik sözlerine ilişkin eleştirilere yer verildi.

 "Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında sarfettiği, ifade etmekten hicap duyacağımız ahlaka aykırı ithamları karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkenin siyasetinde etkin rol oynayan/oynaması beklenen bir kişinin, bir kadın hakkında, üstelik 'tecavüz karşıtı' bir konuşma yaptığı sırada kullandığı ifadeler ve iftiralar, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır.

Kadının insan haklarını savunmaya en kuvvetle sarılması gereken siyasi hareketlerin temsilcilerinin, kadın siyasi rakiplerini cinsiyet temelli aşağılamaya çalışması, çirkin olduğu kadar büyük bir çelişkidir de."

Açıklamada, "evrensel değerleri, adabımuaşereti ve ahlak kurallarını hiçe sayarak, sadece siyasi rakibini yok etmek adına her türlü sözel şiddeti meşru görerek ulaşılan izansızlık halinin toplumsal şiddeti ve kutuplaşmayı körüklediği" vurgulandı. 

KADEM'in açıklamasında, "Sayın Bakan'ın insanlık onuruna duyduğumuz hassasiyet gereği söz konusu ifadeleri tekrarlamaktan kaçınıyor, siyasi rakibini cinsiyet ayrımcılığının en çirkin haliyle vurmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu'nu kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz." ifadelerine de yer verildi.

DİĞER KADIN DERNEKLERİ

Kadın Hareketi Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Loğoğlu ise Kılıçdaroğlu'nun sözlerini "onur kırıcı" olarak nitelendirdi. Siyasette nezaket kuralları olması gerektiğini ifade eden Loğoğlu, "Çocuklarımız bizim emanetimiz, onlara en iyi şekilde sahip çıkmamız gerekir. Onları kurtarmaya çalışalım derken de bir başkasına hakaret etmek özellikle bir kadına hakaret etmek onur kırıcı, bunların söylenmemesi lazım" dedi.

Uluslararası Kadın ve Aile Derneği Genel Başkanı Fatma Ünay da "Hiçbir soruna çözüm üretmeyen bir parti olarak bu ifadeleri sarf etmeleri bir algı oluşturmaktır. Onur kırıcı demek bile hafif kalır, bu sözleri sahibine iade etmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Eski Başkent Kadın Platformu Başkanı Berrin Sönmez ise siyaset dilinin çirkinleştiğini, kahvehane argosu ve sokak ağzıyla grup toplantısında konuşulduğunu ve cinsiyetçi sözlerle bir bakanın aşağılandığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin, siyaset dilinde kesinlikle dışlanması gerektiğini vurgulayan Sönmez, "Kemal Kılıçdaroğlu'nu kınıyorum, partilerin de bunun gereğini yapmasını istiyorum. CHP grubu da kendi genel başkanına çeki düzen vermek zorundadır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 5 yıl Önce

neden sessiz kalıyor bu kadar kadın derneği ve güya kadın haklarının savunucuları yoksa sayın bakan başörtülü diye mi?yazıklar olsun bu ülkede lgbt li sapıkları ve hayvan haklarını savunanlar başı örtülü diye bir kadını savunamadılar.

banner39

banner50

banner47

banner48