banner15

Kadın hafızlar Malatya'da yarıştı

Malatya'da düzenlenen 6. Türkiye Kadın Din Görevlileri Hafızlık Yarışması Finali yarışmasında, Kocaeli'den Meryem Demir birinci oldu.

Kadın hafızlar Malatya'da yarıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen "6. Türkiye Kadın Din Görevlileri Hafızlık Yarışması Finali" Malatya'da yapıldı.

Merkez Söğütlü Cami'de yapılan yarışmaya bölgelerinde birinci olan 9 kadın Kur'an kursu öğreticisi katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, "Bugün dünyaya baktığınız zaman, yeryüzündeki Müslümanların acı haline baktığımız zaman hep Kur'andan koptuğumuz için, Kur'ana sımsıkı sarılmadığımız için, hayatımıza Kur'anla yön vermediğimiz içindir çünkü tarih de bunu göstermiştir ki Kur'ana sarıldığımız dönemlerde millet olarak da Müslümanlar olarak da hep izzetle ve şerefle yaşamış bir toplumuz. Allah, bu milletimizi Kur'anla payidar eylesin, Kur'andan ayırmasın. Nesillerimizin, yavrularımızın gönüllerini Kur'anın o coşkusuyla, heyecanıyla doldursun" diye konuştu.

Malatya Müftüsü Ümit Çimen de "Bizi biz yapan değerleri inşa eden yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'dir. Bin yıldır bu topraklarda omuz omuza, diz dize, gönül gönüle birbirimizi sevmişsek, kardeş olmuşsak, iri olmuşsak, diri olmuşsak, bir olmuşsak, bunu inşa eden hiç şüphesiz Kur'an-ı Kerimimiz, yüce kitabımızdır" dedi

Çimen, şunları söyledi:

"Kur'ana hizmet idealini zirveye çıkarmış bir milletin, bu idealin şekillendirdiği ve tarihe iz bırakmış bir kültür ve medeniyet inşa etmiş bir milletin evlatlarıyız. Ruhunu bu idealin ve medeniyetin oluşturduğu ve insanlığa insani değerleri öğreten ve yüz akımız olan bir tarihin evlatlarıyız. İşte bugün burada yarışacak olan bu hocalarımız, inşallah bu medeniyetin, bu milletin yeni neslini, bu tarihin yeni mirasçılarını yetiştirecek. Ben, onları tebrik ediyorum."

Yarışmada, Kocaeli'den Meryem Demir birinci, Afyonkarahisar'dan Hafize Aydın ikinci ve Mersin'den Selma Altay üçüncü oldu. Demir'e 5, Aydın'a 3, Altay'a 2 çeyrek altın hediye edildi. 

Diğer yarışmacılara ise birer çeyrek altın ve çeşitli hediyeler verildi. 

Türkiye Diyanet Vakfınca ayrıca tüm yarışmacılara birer çeyrek altın armağan edildi.  

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48