banner15

Kadir Gecesi'nde eller af için kalktı-FOTO

Binlerce vatandaşın ibadet etmek için koştuğu cami dolunca, birçok kişi caminin önündeki yola serdikleri seccadelerin üzerinde namaza durdu.

Kadir Gecesi'nde eller af için kalktı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ‘bin aydan daha hayırlı’ olarak kabul edilen Kadir Gecesi’ni fırsat bilen Müslümanlar camileri hınca hınç doldurdu. Ellerini mağfiret ve merhamet dilemek için semaya kaldıran Müminler, geçmiş günahlarının affedilmesi için Yaradan’a yalvardı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa ve yurdun tüm illerinde merkez camiler ve kutsal mekanlarda Kadir Gecesi coşkusu yaşandı..

İftar saatinden önce camilere akın eden vatandaşlar, oruçlarını açmasının ardından kılınan teravih namazlarını mütakip gece geç saatlere kadar Allah'a dua edip ibadetlerini yerine getirdiler..

Kadir Gecesi’nin tüm İslam alemi ve kainat için önemini idrak eden İstanbullular, camilere akın etti. Özellikle tarihi camilerde yer bulmak oldukça güçtü. Caminin içinde yer bulamayan kadın, erkek, genç, yaşlı binlerce kişi avluya kilim sererek, ibadet etmeye çalıştı. Akşam namazından sonra camilerde yer kapma yarışına giren vatandaşlar ellerini semaya kaldırıp, geçmiş günahlarının af edilmesi için Allah’a yalvardı. Vaaz veren hocalar Kadir Gecesi’nin önemini cemaate anlatmaya çalıştı. Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından Sultanahmet Camii’nde ilahiler okundu. Kılınan teravih namazının ardından mevlid-i şerif okundu.

Bu gece tarihi camileri gezip bol bol dua edeceklerini belirten vatandaşlar, Kadir Gecesi’nin dünyaya barış, sağlık ve huzur getirmesini istediklerini vurguladı.

"JAPONLAR ‘NİYE BİZİ İSLAMİYET’LE GEÇ TANIŞTIRDINIZ?’ DİYE SİTEM EDİYOR"

Kadir Gecesi'nde manevi değeri yüksek camileri gezdiğini ifade eden Japonya’da imamlık yapan Nimetullah Khalil İbrahim Yurt, “Mekke’den, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ile sahabelerden selam getiriyorum. Uzak Doğu’da pek çok ülkede din görevlisi olarak çalıştım. Japonlar bize ‘Niye bizi İslamiyet’le geç tanıştırdınız?’ diye sitem ediyorlar. Bugün herkesin içtenlikle ibadet ve dua etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

SELİMİYE CAMİİ'NE AKINETTİLER

Kadir Gecesi dolayısıyla Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi başta olmak üzere Edirne'deki camilerde yoğunluk yaşandı.

Batı Trakya ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yanı sıra gurbetçilerden bazıları, Selimiye Camisi bahçesinde iftarlarını yaptıktan sonra Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, ''bin aydan daha hayırlı'' olarak tanımlanan geceyi ibadetle geçirmek için Türk-İslam mimarisinin şaheserlerinden sayılan Selimiye Camisi ile diğer camilere gitti.

Yaklaşık 10 bin kişinin geldiği Selimiye Camisi'nin avlusunun yanı sıra bahçesi de hınca hınç doldu. Genç, yaşlı ve kadınların yanı sıra çok sayıda çocuğun da geldiği camide, inananlar ellerini semaya açarak dua ettiler.

Batı Trakya'dan gelen Hayriye Mehmet Civanoğlu, Kadir Gecesi'ni Osmanlı'ya başkentlik eden Edirne'de, idrak etmek için yüzlerce kişi geldiklerini ifade ederek, ''Bu kutlu geceyi Selimiye Camisi'nde yaşadığım için çok duyguluyum'' dedi.

İzni biten birçok gurbetçi de ibadet için mola verdikleri Edirne'den, yaşadıkları ülkelere gitmek üzere Kapıkule Sınır Kapısı'na hareket ettiler.

İZMİRLİLER CAMİLERİ DOLDURDU

İzmir'deki camilerde Kadir Gecesi dolayısıyla yoğunluk yaşandı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni camide ibadet ederek geçirmek isteyen İzmirli vatandaşlar akşam namazının ardından Hisar Camii'ne akın etti.

İftarlarını yapan İzmirliler, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, ''bin aydan daha hayırlı'' diye tanımlanan geceyi ibadetle geçirmek için kentteki camilere gitti.

İzmir'de Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek isteyen vatandaşların en önemli adresi her yıl olduğu gibi bu yıl da Hisar Camii oldu. Bir süre önce restorasyonu tamamlanarak hizmeti açılan camiye akın eden genç yaşlı, kadın erkek binlerce İzmirli, camide yer bulabilmek için erken saatlerden itibaren yola çıktı.

Yatsı ezanına az bir zaman kala camiye koşarak gelenler ise yer bulamayınca, caminin önündeki yola beraberinde getirdikleri seccadeleri sererek namazlarını kıldı. Bazı vatandaşlar da çareyi çevrede bulunan başta Kestanepazarı olmak üzere diğer camilere gitmekte buldu.

BURSA'DA KADİR GECESİ'NDE VATANDAŞLAR CAMİLERE AKIN ETTİ

"Bin aydan daha hayırlı" kabul edilen Kadir Gecesi'nde Bursalılar camileri akın etti. Kadir Gecesi'nde müslümanlar Türkiye'nin dört bir yanında camilere akın etmesi muhteşem görüntülerin yaşanmasına zemin hazırladı.

Kadir gecesi için Bursa Ulu Camii'ne akın eden vatandaşlar, cami içi ve bahçesine sığmayınca yollara serdikleri hasırlar ve kartonlar üzerinde namazlarını kıldı.

Bursa'da Kadir gecesini en iyi şekilde ihya etmek isteyen Müslümanlar, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi kentteki başta Selatin camileri olmak üzere camileri doldurarak Ramazan ayının bu en kutsal gecesinde dualar etti. Kadir gecesini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlar, Bursa Ulu Camiin'de Kadir Gecesi bereketini doyasıya yaşadı.

Bursa'nın en büyük camisi olan Ulu Camii, her zaman olduğu gibi Kadir Gecesi'ni en iyi şekilde yaşamak ve değerlendirmek isteyen Bursalılarla dolup taştı. Caminin içi ve bahçesi tamamen dolunca, cemaat cami avlusundan taştı. Cami bahçesi de yetmeyince cami yakınında ki yollar tamamen doldu. Genç, yaşlı, kadın erkek ara yollara saf tutarak namaz kılan Müslümanlar ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Bursa'da, Kadir Gecesi nedeniyle vatandaşlar Ulucami başta olmak üzere, Emir Sultan ve Yeşil Cami gibi özellikle Selatin camilerine akın etti. Yoğunluk nedeniyle Ulucami'ye giremeyenler, dışarıda yerlere serdikleri hazırlar ve kartonlar üzerinde namazlarını kıldı.

Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir Gecesi nedeniyle özellikle Ulucami'ye akın eden vatandaşlar, namaz vaktinden bir saat önce camiyi doldurdu. Görevliler vatandaşları camide yer olmadığı gerekçesi ile uyarmakta zor anlar yaşadı. Vatandaşlar cami içinde namazlarını kılmak isteyince yer yer izdiham yaşandı.

Vatandaşlar, Ramazan ayını en kutsal gecesi Kadir gecesini Ulu Camiide kılmak için burayı tercih ettiklerini belirterek, “Bu mübarek geceyi Ulu Camide ihya etmek için özellikle buraya geldik. İçeride yer bulamasak ta olsun, bahçesine bir şeyler sererek namazımızı kılarız.” şeklinde belirttiler. Yurt içi ve dışından bir çok insanın akın ettiği Ulu Camii en yoğun gecelerinden birini yaşadı.

Sonradan gelenler içeride yer bulamazken, onlarca insan da tıka basa dolan camide yer bulamadıkları için dışarı çıkmak zorunda kaldı. Vatandaşlar, cami avlusuna da sığmayınca ibadetlerini bahçe ve camiye yakın yollarda yerine getirdi. Kadınlı erkekli müslümanların beraber saf tutup namazlarını kıldığı gecede, namazın ardından vatandaşlar gecenin tadını çevrede çay içerek çıkardı.

HATAY'DA SEMAZEN GÖSTERİSİ MEST ETTİ

Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas Beldesinde Ramazan şenlikleri kapsamında gösterilen semazen gösterileri büyük ilgi gördü.

Payas Belediyesi önünde kadir Gecesinde mevlid-i şerif okutuldu, ilahiler söylendi. Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'nin önemi anlatıldı.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Ramazan ayının ilk gününden itibaren hep birlikte Ramazan heyecanını ve coşkusunu yaşadık. Bu gecede Kadir Gecesi böylesi mukaddes ve bin aydan daha hayırlı bir geceyi ihya etmenin manevi hazzını hep birlikte yaşıyoruz. Şimdiden Kadir Geceniz ve Ramazan Bayramınız kutlu olsun” dedi.

Payas Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ramazan şenlikleri kapsamında Konya’dan gelen Dolunayda Akşam gurubunun sema gösterileri ilgi gördü .

Alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hz. Muhammed’in hayatı ve cahiliye dönemini anlatan ekibin sunucusu Muhammed Emin Kutlu, izleyenlere duygu ve hüzün dolu anlar yaşattı.

Gösterilerin finalinde ise Dolunay’da Akşam gurubunun renga renk ışık dizaynı ve ilahi eşliğindeki sema gösterileri ise ilgi ile izlendi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 10:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35