banner15

Kahve, kalp ve nörolojik hastalıklara iyi geliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, günlük orta miktarda kahve içmenin kalp ve damar hastalıkları, diyabet, intihar ve nörolojik sorunlara iyi geldiği ortaya cıktı

Kahve, kalp ve nörolojik hastalıklara iyi geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Okulu yaptığı bir araştırmada kahvenin ölüm riskini azalttığını açıkladı. American Heart Association Journal'da yer alan makalede yer verilen araştırmaya göre, günde düzenli olarak birkaç fincan kahve içmek bazı hastalıklardan ölüm riskini azaltıyor.

Araştırmacıların 30 yıl boyunca takip ettikleri yaklaşık 168 bin kadın ve 40 bin erkek üzerinden elde ettikleri bulgulara dayandırılan makalede, kafeinli ya da kafeinsiz düzenli kahve içmenin kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, intihar ve nörolojik sorunlar nedeniyle ölüm riskini azalttığı belirtildi.

Araştırmacılardan Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Okulu Doktora Öğrencisi Ming Ding, makalede yer alan açıklamasında kahvede bulunan biyoaktif bileşenlerin insülin direncini ve sistematik inflamasyonu azalttığını bildirerek, kahve içme ile ölüm oranının azalması arasındaki ilişkinin nedeninin tam olarak ortaya çıkması için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 11:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35