banner39

Kalın: Yeni Türkiye'nin yolu köklerimizde

İbrahim Kalın köklerimizden radikal kopuşun Türkiye'yi beklemeyen ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya getirdiğini ifade etti

Genel 18.02.2015, 15:47 18.02.2015, 15:47
Kalın: Yeni Türkiye'nin yolu köklerimizde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, “Derin köklerimizle bir medeniyet oluşturma ilişkisini doğru kurabildiğimiz zaman Yeni Türkiye’yi inşa etme imkanımız mutlaka olacak demektir” dedi.

Uluslararası Vuslat Platformu tarafından İstanbul Üsküdar Nakkaştepe'de gerçekleştirilen konferansta konuşan İbrahim Kalın, Yeni Türkiye'nin köken ve ufuk kavramları ekseninde sosyal ve irfani yansımaları üzerinden bir değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin Cumhuriyet dönemi ile birlikte sathi bir modernleşmeye giriştiğini belirten Kalın, köklerimizden radikal kopuşun Türkiye'yi beklemeyen ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

Türkiye'nin, kökleri ile kurduğu bağ dolayısı ile Günümüzde yeni bir süreci yaşadığını vurgulayan Kalın, geleneksel ve modern değerlerle sentezlenen yeni muhayyilenin batı merkezci algıdan öte kendi öz değerlerine uygun bir biçimde inşa edilmesi gerektiğinin altını çizerek, Yeni Türkiye'nin irfan medeniyetine odaklanmasının önemine işaret etti.

AŞK-I İLAHİ OLMADAN AŞK-I İNSANİ EKSİK OLUR

Yeni Türkiye'nin ufku açısından özgün ve anlamlı bir hayat için; doğru tanımlanmış, temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alındığı yeni bir yönetim sistemi ile bunun dayanağını teşkil eden sivil bir anayasanın gerekliliğini dile getiren Büyükelçi Kalın; 'Büyüyen, güçlenen ve bölgesinde aktör olan Türkiye'nin, ancak aynı yürüyüşte müttefik olan erdemli insanların bir araya gelmesiyle mümkün olabileceğini' belirtti.

Estetik, kültür, bilim, sanat, spor, insan ve uluslararası ilişkiler alanında Yeni Türkiye'nin hikmet ve idrak ile yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan İbrahim Kalın; aşk-ı ilahi olmadan aşkı insaninin eksik olacağının da altını çizdi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?