banner39

Kamu arazileri Milli Emlak'a devredilecek

Milli Emlak Kanunu'nda yapılacak değişiklikle askeri ve sivil tüm taşınmazlar Milli Emlak'a devredilecek. Milli Emlak, bu taşınmazları ihtiyaca göre dağıtacak

Genel 19.06.2012, 11:59 19.06.2012, 12:05
Kamu arazileri Milli Emlak'a devredilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet, Milli Emlak Kanunu'nda askeri ve sivil tüm kamu arazilerini kapsayacak bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Buna göre kamu kurumlarına tahsis edilmiş olan ancak mülkiyeti Milli Emlak'a yani Hazine'ye ait kamu gayrimenkullerinin tamamı asker, sivil gözetmeksizin geri alınacak. Ardından bu gayrimenkuller, kamu kurumlarının ihtiyaçlarına göre yeniden dağıtılacak. Maliye Bakanllğı'nda teknik çalışmaları devam eden 78 maddelik düzenlemenin yaz aylarında Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, konuya yakın kaynaklar, askeri arazi ve gayrimenkullerin de bu kapsamda düzenleme içinde yer aldığının altını özellikle çiziyor. Diğer yandan bu düzenlemenin kurumlar arasında ortaya çıkan ve gelecekte çıkabilecek bütün anlaşmazlıkların daha oluşmadan çözeceğine vurgu yapılıyor. Düzenleme ile kamuya ait çok kıymetli arsa, arazi ve binanın kamu kurumlarının elinden çıkması söz konusu olabilecek. Bu konuda daha önce Milli Emlak'ın bir envanter çalışması yaptığı da edinilen bilgiler arasında.

TT ARENA ARAZİSİ BAKANLAR KURULU KARARIYLA ALINABİLDİ

Milli Emlak'ın uzun zamandır kullanılmayan ama elde tutulan kamu tahsisli taşınmazlarla ilgili sıkıntı yaşadığı ifade ediliyor. Çok sayıda kurum kullanım amacı belirterek arsa/arazi tahsisi istiyor ve veriliyor. Ancak kullanım amacında belirtilen yatırım yapılmıyor. Milli Emlak geri istediğinde ise verilmiyor. Çünkü bunun önünde bir engel yok.

Örnek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yıllar önce tahsis edilen ve şimdi Galatasaray Spor Kulübü tarafından kullanılan Türk Telekom Arena Stadı'nın bulunduğu arsa gösteriliyor. Emniyet, bu arsayı bina yapmak amacıyla istemiş, ancak tahsise rağmen hiçbir yatırım yapmamış. Stat ise ancak Bakanlar Kurulu kararıyla yapılabildi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?