banner15

Kamu-Sen'e göre bir ailenin iftar maliyeti bin 346 TL

Kamu-Sen dört kişilik bir ailenin ramazan ayı boyunca iftar maliyetini 1.346 lira olarak hesapladı

Kamu-Sen'e göre bir ailenin iftar maliyeti bin 346 TL

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, ramazan ayı boyunca 4 kişilik bir ailenin oruç açmasının maliyeti 1.346,40 lira.

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, Araştırma Geliştirme Merkezince hazırlanan iftar yapmanın bedeline ilişkin araştırma sonuçlarına yer verildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi verileri ile piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada, bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi.

Araştırmada, oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu belirtildi.

Geleneksel ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 44,88 lira, ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.346,40 lira olduğu belirtildi.

Açıklamada, aynı ürünler üzerinden 2013 yılında yapılan araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetinin günlük 38,94 lira, ramazan ayı boyunca ise 1.168,20 lira olarak hesaplandığı anımsatıldı. Buna göre oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde yüzde 15,25 oranında yükseldiği belirtildi.

Araştırmayı değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ortalama memur maaşının 2.159,1 lira olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının yüzde 62,4’ünü yani yaklaşık üçte ikisini ayırmak zorunda. Ramazan ayı geldiğinde fahiş zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Resmi rakamlara göre, bir yıllık enflasyon yüzde 9,66 olmasına rağmen, ramazan enflasyonunun yüzde 15,25 olması öngörülmektedir. Neresinden bakılırsa bakılsın, memurlara enflasyon farkı ödemesi yapmak zorunlu hale gelmiştir. Yetkililerden de memurlarımızı maddi anlamda kurtaracak tedbirler almalarını istiyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 10:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48