banner15

Kamudan haksız kazanç 1.2 milyar

Devlette tedavi, yeşil kart, ihale, personel, gelir ve diğer kalemlerde 1 milyar 192 milyon 447 bin 12 liralık görev zararı bulundu...

Kamudan haksız kazanç 1.2 milyar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporu'ndan derlenen verilere göre, denetim birimleri, 2006- 2010 döneminde devletin kasasından çıkan kaynaklara yönelik olarak çok sayıda "tedavi, yeşil kart, gelir, ihale ve personel" denetimi gerçekleştirdi. 

Habertürk gazetesinin aktardığı verilere göre, Muhasebat Kontrolörleri'nin 5 yıllık incelemelerinde, devlette tedavi, yeşil kart, ihale, personel, gelir ve diğer kalemlerde 1 milyar 192 milyon 447 bin 12 liralık görev zararı bulundu. Zararın yüzde 83.5'inin de sağlık hizmetleri kanalıyla oluştuğu belirlendi. İhalelerde fazla ödeme, mevzuata aykırılık ve diğer yollarla 58 milyon 62 bin 942 liralık görev zararı meydana gelirken, eksik tahsilat veya kesinti yapılması nedeniyle Hazine'ye gelir kaydedilmesi gereken tutarlardan kaynaklanan gelirdeki görev zararı da 47 milyon 511 bin 14 lira olarak tespit edildi. 

Kamunun akaryakıt alım ihalelerine ilişkin hakediş ödemelerinde, EPDK tarafından belirlenen veriler yerine, yerel bayi fiyatlarının esas alınması neticesinde fazla ödeme yapılması kamu zararına yol açan yollardan biri olarak dikkat çekiyor. Diğer bir yöntem de şu: Hakediş ödemelerinde, özel sektör işverenlerinin, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden miktarın Hazine'ce karşılanmasına rağmen bu tutarların yükleniciden kesilmemesi yoluyla fazla ödeme yapılması.

Sağlıkta suiistimal en çok hangi yollarla yapılıyor 

* Sağlık hizmetlerinde yatak ve refakat ücreti gibi faturaların şişirilmesi. 

* MR gibi işlemlerin sınırlamalara aykırı olarak 60 günde bir adetten fazla fatura edilmesi

* Aynı günde birden fazla muayene faturası düzenlenmesi. 

* Günlük sınırlamaları aşan damar yolu açılması faturaları. 

* Enjeksiyon işlemlerinde günde 3 adetten fazla fatura kesilmesi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 10:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35