banner15

'Kandil'e büyük operasyon yolda' iddiası

Gazeteci Oral Çalışlar, devletin Kandil'e uzanacak büyük bir operasyon hazırlığında bulunduğunu iddia ediyor

'Kandil'e büyük operasyon yolda' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK ve Kürt meselesi hakkındaki yazılarıyla tanınan gazeteci Oral Çalışlar, bugünkü yazısında ilginç bir öngörüde bulundu.

Çalışlar yazısında, devletin PKK'ya karşı büyük bir operasyon hazırlığında bulunduğunu, PKK'nın da şehirde kanlı eylemlere imza atacak bir misilleme planı yaptığını öne sürdü.

İşte Çalışlar'ın Radikal gazetesinde yayımlanan yazısının önemli satırbaşları:

Bugün gazetesinin dünkü manşeti, birinci sayfası; devlet içindeki bazı hazırlıkları veya eğilimleri ifade ediyordu. "Bu cihazlar alınırsa PKK biter" gibi ifadelerle başlayan, "Uzmanlar diyor ki dağ kadrosu imha edilmelidir" gibi ifadelerle devam eden başlıklar göze çarpıyordu. PKK'nın Hakkâri'ye 30 kilometre mesafede kamp kurduğunu, şehirlerde çarpıcı eylemlere hazırlandığını ifade eden haberler de bunlara eklenmişti. Sizinle paylaştığım haberin, sıradan bir haber olmadığı (sonuçta polisten, devlet içindeki bazı kaynaklardan haber alabilen bir gazete söz konusu) gerçek.

BDP hakkında Cemil Çiçek'in kabul edilmesi mümkün olmayan ifadelerini bu habere eklediğimizde ortaya korkutucu bir tablo çıkıyor.

Silvan'da 13 erin öldürülmesi ve 2 PKK'lının yaşamını yitirmesiyle yeni bir sürecin başladığı anlaşılıyor. Bu yeni sürecin içinde terörle mücadele inisiyatifinin askerden hükümete geçmesi de söz konusu. Aynı gazetenin haberlerinden birisi de güvenlik konseptindeki değişiklik üzerine...

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da "Kandil imha edilmezse sonuç alınamaz" şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Milliyet'te Şükrü Elekdağ'ın sorularını yanıtlayan Başbug'un kanaati, Kandil'e operasyon için bir engel olmadığı yolunda.

BÜYÜK BİR ÇATIŞMA ORTAMI GELİYOR

Bilgileri üst üste koyduğumuz zaman şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: PKK'ya yönelik geniş bir 'imha' operasyonuna hazırlanılıyor. Bu operasyonun en büyük hedeflerinden birisinin Kandil olacağı yönünde bir hava yayılıyor.

Bu operasyon hazırlığının, PKK'nın şehirlerde beklenen 'kanlı eylemleri'ne paralel ilerleyeceği varsayılabilir. Senaryoya göre PKK, şehirlerde 'kanlı eylemlere' girişecek (Belki de Hakkâri'de son günlerdeki polislere ve uzman çavuşlara yönelik suikastlar ilk işaretler olarak kabul edilebilir), sonra da geliştirilen tepki ortamı içinde büyük operasyonlar başlatılacak. Bunu, BDP'lilere yönelik daha yaygın bir tutuklama furyası izleyecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 13:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismet
ismet - 8 yıl Önce

Turk devletinin PKK ye karsi oprrasyonu sonucsuz kalacaktir,Zira yillardan bzri bu sekilde devam etmektedir,bana gore Turk devletin in yapacagi tek sey sorunu diyalogla cozmekterdunyanin hic bir yerin silahla sorun cazumemistir, Fakat T C bunu anlamiyor turkiye dusmanlarina devlet imkan sunuyor,KURTlerle diyalog ile uzlasmalidr;T C yoneticilerine allah akil versin genclerin olmseni isty

banner39

banner36

banner37

banner35