banner39

Kandilli: İstanbul için tehlike arz etmiyor

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Simav'da meydana gelen depremin İstanbul için tehlike arz etmediğini belirtti

Genel 20.05.2011, 04:51 20.05.2011, 07:36
Kandilli: İstanbul için tehlike arz etmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kütahya'nın Simav ilçesinde büyüklüğü 5,9 olan depremin bu bölgede 1970'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremden sonra ikinci büyüklükte bir deprem olduğu öğrenildi. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, depremin bölgede şiddetli hissedildiğini belirterek, "200 civarında binada hasar bekliyoruz. Olmamasını temenni etmekle birlikte 10 ila 15 civarında da can kaybı olabilir." dedi.

Merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nde hareketli saatler yaşandı.

Depremin ardından büyüklüğü 4,6'dan başlayarak küçülen 50'nin üzerinde artçı deprem kaydedildi. Artçıların süreceği belirtildi.

Depremle ilgili bilgi veren Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, merkez üssü Simav olan yerel büyüklükte bir deprem hissedildiğini ifade ederek. "Derinliği 5 Km civarında olan sığ bir deprem. Bölgede şiddetli hissedildi. Kuzey-güney yönünde açılma olduğu için Marmara ve Ege Bölgesi'nde de hissedildi. Bu bölgede 2 yıl önce 5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. En şiddetlisi ise 1970'de 7.2 büyüklüğünde oldu. Bu açıdan bakacak olursak şiddetli bir deprem diyebiliriz." şeklinde konuştu. Depremin Batı Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğunu anlatan Erdik, "Bu deprem İstanbul açısından tehlike arz etmiyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı tetiklemez." dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?