Kanser ilaçları artık Türkiye'de üretilecek

Yerli firalar, yüksek ücretlerle ithal edilen 11 ilacı üretmek için İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurdu. Başvurusu kabul edilen firmaların ruhsatlandırması yapılırken, firmalar üretime başladı

Genel 16.02.2013, 13:55 16.02.2013, 13:55
Kanser ilaçları artık Türkiye'de üretilecek

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Özellikle kanser hastaları için ithal olarak getirilen ilaçlar, artık Türkiye'de üretilecek. Dünyada üretim konusunda savunma sanayisinden sonra ikinci sırada yer alan ilaç üretimi için yerli firmalar atağa kalktı.

Firmalar yüksek ücretlerle ithal edilen 11 ilacı üretmek için İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurdu. Başvurusu kabul edilen firmaların ruhsatlandırması yapılırken, firmalar üretime başladı.

Türkiye Gazetesi'ne göre ilk olarak belirlenen 11 ilaç, şöyle belirlendi: "Carbomix, Toxicarb, Merpurin, Zytiga, Evorabin, Vimpat, Yondelis, Euthyrox, Sıı-Bcg, Menactra, Blemısın..."

Özellikle kanser hastaları için ithal olarak getirilen ilaçların pahalılığı ve bulunamaması sıkıntılara yol açmıştı. Türkiye'de üretilmeyen ve değişik sebeplerden dolayı bulunmayan ilaçlar, bakanlık tarafından yurtdışı ithal izni verilerek Türk Eczacılar Birliği üzerinden getirtiliyordu.

Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) fiyat komisyonunun ilaçların geri ödeme listesine alınabilmesi için yılda 2 defa toplanması; ilaçların fiyatının vatandaşın cebinden ödenmesine yol açıyordu. SGK'nın geri ödemeleri gecikmeli yapılınca vatandaş mağdur oluyordu.

Yerli üretime geçilen sistemde artık ilaçların ücretini SGK karşılayacak. Hastalar verilen reçetelerle rahatlıkla istediği eczaneden ilacı alabilecek. İthal edilen pahalı ilaçlara bu sayede darbe vuran yerli üreticiler, milli ilaç için ise çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda deneysel çalışmalar yapan uzmanların milli ilaç üretimine geçmeleri için çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?