Kanser ilaçlarında firmaların dediği oluyor

Hükümetin aşırı pahalı kanser ilaçlarındaki fiyatları dengelemeye çalışması, firmaların ilaçları piyasadan çekmesine neden olmuştu; hükümet geri adım atıyor

Kanser ilaçlarında firmaların dediği oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı, piyasada belirli bir süre bulunamayan ilaçların ruhsatını iptal edecek. Vatandaşlar özellikle kanser ilaçlarının bulunmamasından yoğun olarak şikayetçiydi.

2014 yılında bazı hayati ilaçlarla esnek fiyat uygulamasına gitmeyi hedefleyen Sağlık Bakanlığı, ruhsat almış herhangi bir ilacın, bir yıl piyasada bulunmaması halinde o ilacın ruhsatını iptal edecek.

Türkiye’de kanser tedavisi için kullanılan bazı ilaçların temin edilememesi vatandaşı zor durumda bırakıyor. Sağlık Bakanlığı, çok sayıda kanser hastasının beklediği ve piyasada bulunamayan ilaçlarla ilgili önemli bir düzenleme yapacak. Bakanlık, fiyat düşüklüğü nedeniyle üreticisi tarafından ülkemizde satışı sona erdirilmesini engelleme adına yeni fiyat tebliği üzerinde çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığı temsilcilerinden oluşan Fiyat Değerlendirme Komisyonu bu tip riskli hastalıklar kullanılacak ilaçlara esnek fiyat uygulamasını getirecek. Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nca kritik ürünlere en fazla yüzde 15 oranında artış verilebiliyordu. Firmalar tarafından yeterli bulunmayan fiyat artışları nedeniyle birçok ilacın temininde yaşanan sıkıntıları çözmek isteyen Sağlık Bakanlığı yeni bir ilaç tebliği hazırlıyor. Fiyat değerlendirme komisyonunun kritik ilaçlar için halk sağlığını tehdit eden ürünler için fiyat değerlendirme yetkisi esnek hale getirilecek. Fiyat değerlendirmesi kısıtlanmayarak gerekirse ürünün özelliğine göre daha fazla artış verilebilecek.

Özellikle son dönemde kanser ilaçları ile ilgili bulunamadığına dair sorunların bu sayede çözülmesi planlanıyor. Fiyat esnekliğinin sağlanması ile birlikte sadece kanser ilaçları değil, onkoloji ilaçlarından anestezi ilaçlarına, yeni doğan bebeklerde kullanılan ilaçlara şeker hastalarının kullandığı insülinlerden bulunmaması ile gündeme gelen antibiyotiklere kadar geniş bir yelpazede ürünlerle ilgili fiyat nedeniyle bulunamama sorununa çözüm getirilecek.

RESMİ GAZETE ’DE DUYURULACAK

Sağlık Bakanlığı, fiyat esnekliğinin getirilmesine rağmen piyasada bulunmayan ilaçlarla ilgili ayrıca ruhsat iptaline de gidebilecek. Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Yönetmeliğe, “İlaç firmalarının ruhsat verilmiş bir tıbbi ürünün ruhsatlandırıldıktan sonra üç yıl içinde fiili olarak pazara sunulmaması veya daha önce pazara sunulmuş olan ruhsatlı bir ürünün kesintisiz bir yıl boyunca pazarda mevcut olmaması” ifadesi eklendi.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte ruhsat alan ilaçlar 1 yıl süreyle piyasada kesintisiz bulunamıyor ise o ilacın ruhsatı iptal edilebilecek. Ayrıca Resmi Gazete’de ruhsat iptali duyurulacak. Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve TÜBİTAK gibi kuruluşlar ile yerli firmaların ilaç Ar-Ge üretimine teşvik desteği vererek yeni molekül ve jenerik ilaç üretimini artırmayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39