banner39

Kanser yapan granit ithal ediliyor

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türkiye'ye kansere neden olan granitlerin getirildiğini söyledi

Genel 20.06.2012, 12:05 20.06.2012, 12:05
Kanser yapan granit ithal ediliyor

Çin'in Tianjin şehrinde düzenlenen mermer fuarına Türk firmaları da katıldı. Fuarın düzenlendiği alanın içi tamamen Türk mermeriyle yapıldı. Çin'in kuzeyindeki en büyük mermer fuarı olan ve Tianjin şehrindeki Meijiang Kongre ve Sergi Merkezi'nde 18-21 Haziran günleri arasında düzenlenen 1. Çin (Tianjin) Taş Blokları, Ürünleri ve Malzemeleri Fuarı'nın tüm iç döşemelerini Türk mermeri oluşturdu. Türkiye'nin milli katılım sağladığı fuarın açılışına Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Ticaret Baş Müşaviri Ender Öncü ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç katıldı. Şenel, fuara katılan Türk firmalarıyla sektörün son durumunu görüşüp, Pekin'in komşusu liman şehri Tianjin'deki bazı mermer fabrikalarında incelemelere bulundu. Şenel ayrıca açılıştan önce Çinli mermer sektörü temsilcileriyle de görüş alışverişinde bulundu.

Fuarın ilkinin yapılması nedeniyle beklenen kalabalık oluşmadı. Şehirde aynı tarihlerde bir başka mermer fuarı olan Stonebuild 2012 "6. Uluslararası Tianjin Mermer Fuar'' da düzenlendi.

KANSERE NEDEN OLAN GRANİT İTHAL EDİLİYOR

Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türkiye'ye kansere neden olan granitlerin getirildiğini söyledi. ''Türkiye bu konuda bilinçsiz. Hatta üniversiteler bile gerekli araştırmaları yapmıyorlar. Türkiye'ye her şey paldır küldür geliyor.'' diyen Erdinç, ''Özellikle doğal taş konusunda -ki bu benim bildiğim bir konu. Türkiye'ye son zamanlarda gelen ithal granitlerin yanı sıra kamu ihalelerinde belli granit cinsleri şart koşuluyor. Mesela Finlandiya'da çıkan ve değişik ülkelerde (Çin) işlenip, Türkiye'ye satılan ''red balmoral'' tipi granit. Normalde radyasyon miktarı - 'bekerel' adı verilen ölçü birimiyle belirleniyor- ABD'deki granitlerde 30, Türkiye'de ise 300. Fakat Türkiye'deki kamu ihale şartlarında konulan söz konusu granitin değeri 1555 bekerel.'' diye konuştu. ''Bu şu demektir. Granitlerin salgıladığı radon gazının yaydığı radyasyon yani alfa partikülleri, dünyadaki akciğer kanserinin yüzde 15'in sebebi. Bu akademik araştırmalarla ispatlanmış.'' görüşünü dile getiren Arslan Erdinç, ''Demek ki bu insan sağlığına çok zararlı. Bunun önüne geçmek lazım. Bu tür malzemeleri inşaatlarda kullanmamak lazım. Çinliler de bunu yapıyor. Büyük miktarlarda bej mermerler ithal ediyorlar ve hemen her yerde iç mekânlarda Türk mermeri kullanıyorlar.'' ifadelerini kullandı.

ÇİN, SAĞLIKLI TÜRK MERMERİNİ TERCİH EDİYOR

''Çinlilere, bu kadar bol ve ucuz granitiniz var. Neden bunları kullanmıyorsunuz dediğimizde, ''Sağlığımızı düşündüğümüz için sizin mermerlerinizi kullanıyoruz. ''diyorlar. Bunlar bunun farkındayken, bizler farkında değiliz.'' yorumunda bulunan Erdinç, ''Kaynağı bizde bu mermerlerin. Bu yönden konunun insan salığı açısından ciddiyetle ele alınması lazım. Bunun devlete getireceği sağlık giderleri önemli. '' dedi.

''Bir de ülkemizde bu kadar mükemmel mermerler varken, neden dışarıdan getiririz. Anlamak mümkün değil.'' görüşünü dile getiren Erdinç, ''Ucuz olduğu için mi tercih ediliyor?'' sorusuna da '' Doğru. Ülkelerinde 10-15 dolara temin edilebiliyor. Bu Türkiye'de kamu tarafından 50 ile 350 dolar arasında alınıyor. Ortada büyük rant var. Neden bu projeleri çizen mimarlar illa da ithal granitleri şart olarak koyarlar! Sanırım aradaki bu fark onları cezp ediyor olmalı. Bunun önüne geçmek lazım. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda çok hassas. Bu hususu haber aldığı takdirde bunu engelleyeceğini inanıyorum.''şeklinde cevap verdi.

Birlik Başkanı Erdinç, İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan'ın, hem kendi krizlerinden hem de bir yönüyle Türkiye'yle rekabet etmek için blok mermer fiyatlarında indirime gittiğini ve Çin pazarına girmek istediklerini kaydederek, ''Bizim bu pazarı kaptırmamamız lazım.'' diye konuştu.

SEKTÖR BÜROKRASİDEN ŞİKÂYETÇİ

Milli katılım arasında yer alan firmalardan Alimoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu ise , sektörün sorunlarına değindi. ''Sektörün en büyük zorluğu halen daha devam eden bürokrasi. Sekiz Bakanlık ile 21 değişik yerden izin almamız gerekiyor. ''diyen Alimoğlu, ''İzinleri almak yeterli değil. Çevreyle ilgili sorunlarımız var. Önümüzün açılmasını, devlet desteğini ve bürokrasinin kaldırılmasını istiyoruz.'' şeklinde konuştu. Türkiye'de mermer fabrikasının az, ocak sayısının fazla olduğunu anlatan Alimoğlu, ''Ocaklardaki üretimi fabrikalara yansıtmak lazım. Fabrikalara teşvikler verilmesi, fabrika maliyetlerinin çok düşürülmesi ve lazım.'' diye konuştu. Alimoğlu, şu anki maliyetlerle dünya piyasalarında olmalarının mümkün olmadığını, o yüzden daha ziyade fabrikalara yönelik desteklerin verilmesini istediklerini söyledi.

Mermer ürünleri, Türkiye'nin Çin'e yönelik önemli ihraç kalemlerinden birini oluşturuyor. Türkiye Çin'e 2011'de 600 milyon dolarlık mermer-traverten ve ekosin taş ihracatı yaptı. Çin, ithal ettiği mermerin büyük kısmını Türkiye'den ithal ediyor ve tüm yapıların iç döşemelerinde yüzde 80 Türk mermeri kullanıyor.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?