banner39

Kar gidiyor, bahar geliyor...

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı hafta sonu yurdu terk edecek. Pazar gününden itibaren bahar havası yaşanacak. Sıcaklıklar 4-6 derece birden artacak.

Genel 10.03.2011, 16:54 10.03.2011, 16:54
Kar gidiyor, bahar geliyor...

Gece geç saatlere kadar tüm yurtta etkili olan kar yağışı hava ve kara trafiğini de olumsuz yönde etkiliyor.

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı hafta sonu yurdu terk edecek. Pazar gününden itibaren bahar havası yaşayacağız. Sıcaklıklar 4-6 derece birden artacak. Yurdun dört bir yanında soğuk hava etkisini sürdürürken, Alanya'da ise güneşli havayı fırsat bilen turistler plajlarda güneşlendi. Alanya'da hava sıcaklığı 17 derece olurken, deniz suyu sıcaklığı 14 derece olarak ölçüldü.

ALANYA'DA PLAJ KEYFİ

Yurdun büyük bölümünde soğuk ve kar yağışı etkisi olurken, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde bazı yabancı turistler, plajlarda uzanarak güneş banyosu yaptı.

Alanya'da hafta başında etkisini gösteren gök gürültülü sağanak yağışlı hava, bugün yerini güneşli ve ılık havaya bıraktı. Havanın yeniden ısınması, en çok ilçede tatil yapan turistleri sevindirdi.

Yağış nedeniyle otellerinden çıkmayan turistler, güneşli havayı fırsat bilerek plajlara indi. Damlataş Plajı'nda bazı tatilciler balık tutmayı tercih ederken, yabancı turistler de sahilde gezinti yaparak, güneşli havanın tadını çıkardı. Turistler, plaja sere serpe uzanarak güneş banyosu da yaptı. Alanya'da hava sıcaklığı 17 derece olurken, deniz suyu sıcaklığı 14 derece olarak ölçüldü. Güneşli havanın hafta sonunda da etkisini sürdüreceği belirtildi.

BAŞKENT'TE KAR TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR

Başkenti etkisi altına alan kar yağışına karşı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan karla mücadele çalışmaları devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, çalışmalar sonucunda, Ankara'da tüm ana arter yolların trafiğe açık tutulduğu, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bugün çalışmalarını sokaklar ve kaldırımlarda yoğunlaştıracağı bildirildi.

Açıklamada, kar yağışının başladığı günden bu yana tüm ekiplerin 24 saat esasına göre aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü, yapılan çalışmalarla Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundaki tüm bulvar ve caddelerin trafiğe açık olduğu belirtildi.

Ana arter, bulvar ve caddeleri açık tutmak için yapılan yoğun çalışmaların ardından, trafiğin normale döndüğü, bugün itibariyle daha çok Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan ve genişliği 12 metreden büyük olan sokaklar ile hastane, okul, üniversite gibi kamu kurum ve kuruluşlarının çevresinde, giriş ve çıkış yerlerinde çalışmaların yoğunlaşacağı ifade edilen açıklamada, Ankara mücavir alan sınırları içinde bulunan köy yollarında da çalışmaların artırılacağı, bu bölgelerde de kar küreme ve tuzlama çalışmalarının yapılacağı, karla mücadele ekiplerince, kaldırımlar üzerinde ve yol kenarında biriken karlar ile kaldırımlarda biriken kar ve buzların temizleneceği, vatandaşların sıkıntı yaşamaması için gerekli bütün çalışmaların yapıldığı bildirildi.

KARAYOLLARINDA ULAŞIM NORMALE DÖNÜYOR

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapanan karayolları, ekiplerin çalışması sonucu yeniden trafiğe açıldı.

Kar yağışı nedeniyle kapanan Eskişehir-Kütahya, Eskişehir-Sarıcakaya-Mihalgazi karayolu, çalışmaların ardından sabah saatlerinde ulaşıma açıldı.

İnönü-Kütahya karayolunda ise ulaşımın sağlanamadığı bildirildi. Bu yoldaki çok sayıda araç, yolun ulaşıma açılmasını bekliyor.

Kar, tipi ve maddi hasarlı trafik kazaları nedeniyle ulaşıma kapanan Bozüyük-İnegöl, Söğüt-Eskişehir ve Söğüt-Bozüyük yolları açıldı. Bozüyük-Kütahya karayolunda ise ulaşım kontrollü sağlanıyor. Trafik ekipleri de zinciri olmayan araçların geçişine izin vermiyor.

EĞİTİME KAR ENGELİ

Konya'nın Yunak, Çeltik, Tuzlukçu, Akören, Bozkır ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar ile anaokulları ve yaygın eğitim kurumlarında dün uygulanan tatilin, bir gün daha devam ettirilerek bugün de geçerli olmasına karar verildi. Konya'nın Beyşehir ve Ahırlı ilçesi ile Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde de kar nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Yağışın halen etkili olduğu Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de eğitime bir gün daha ara verildiği belirtildi.

Soğuk ve yağışlı havanın en fazla etkisini hissettirdiği ve kar kalınlığının bir metreye ulaştığı Van'ın Başkale ilçesinde, eğitime 1 gün daha ara verildi.

DOĞU'DA KIŞ

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 272, Van'da 167, Muş'ta 135, Tunceli'de 64, Erzincan'da 55, Ağrı'da ise 54, Hakkari'de 31, Bingöl'de 16 ve Kars'ta 2 olmak üzere 796 köy yolunda, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım ediyor. Erzurum'da son 24 saatte 1'i doğum olmak üzere 5 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.

Bölgede etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'un farklı bölgelerinde mahsur kalan 3 araç ve 10 kişi İl Özel İdaresi ekiplerince kurtarıldı.

Bu arada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Muş-Kulp karayolu Kozma yaylası mevkisinde gece 3 kez çığ meydana geldiği, bölgede mahsur kalan araçların karayolları ekiplerince kurtarıldığı bildirildi.
Kar kalınlığı 115 santimetre olarak ölçülen Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de çatılarda oluşan buzlu kar kütleleri, park halindeki araçların üzerine düşmesi sonucu maddi hasar meydana geliyor.

ÇOK SAYIDA KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Kırklareli merkeze bağlı, Demirköy, Vize ve Kofçaz ilçelerindeki 11 köy yolunda kar nedeniyle ulaşım yapılamıyor. Amasya'da 16 köy yolu, Bitlis'te, 98, Kastamonu merkez ve ilçelerindeki toplam 303, Bolu'da 208, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te 244, Sivas'ta 87, Amasya, Samsun, Sinop ve Ordu'da 173, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te de kar yağışı nedeniyle 244 köy yolu ulaşıma kapandı.

Karayolları ekipleri Bulgaristan'a açılan Dereköy Sınır Kapısı yolunun açık kalması için karla mücadele çalışmasına devam ediyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Sivas'ta 87 köye elektrik verilemediği, 31 yerleşim biriminin haberleşme sisteminde arıza meydana geldiği, 8 köyde de taşımalı eğitime ara verildiği ifade edildi.

Bugün daha da artacak!

İstanbul'da kar yağışının bugün etkisini artırması bekleniyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle, Bursa-Ankara karayolu, Mezitler mevkii ulaşıma kapandı. Yolcu oütobüsleri dinlenme tesislerinde bekletildi.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde mahsur kalan yolcu otobüslerinde bulunan 225 kişiyi belediye misafir etti.

Zonguldak-İstanbul karayolunun Ereğli kesiminde çok sayıda araç yolda kaldı. Ereğli Belediyesi araçlardakilere yiyecek dağıttı.

TEM otoyolu Bolu Dağı istikametinde de ulaşımda aksama var. Araçlar D-100 karayoluna yönlendirildi.

KURTARMA EKİBİNE SALDIRDILAR!

Muş'ta kar ve tipi sebebiyle içinde 17 yolcunun bulunduğu minibüs şarampole yuvarlanarak yolda mahsur kaldı. İhbarı aldıktan 7 saat sonra olay yerine varabilen kurtarma ekipleri, donma tehlikesi geçiren yolcuların saldırısıyla karşılaştı.

Olay yerine gelen dozerler yardımıyla saplandığı yerden kurtulan minibüs, kurtarma ekiplerinin açtığı yolda yoluna devam etti.

İSTANBUL

İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı gecede etkisi sürdü. Kar yağışı hafif şiddette devam ederken, soğuk hava ve şiddetli rüzgar etkisini sürdürdü.

AKOM'un verilerine göre Şile, Beykoz, Ağva ve Silivri'de kar kalınlığının 20 cm'e kadar çıktığı belirtildi. Kar kalınlığının yükseldiği rampalarda bazı araçlar zincirsiz olduğu için kaza tehlikesi atlattı.

Karlı hava, bugün akşam saatlerinde İstanbul'u terk edecek. Fırtına şeklinde (80-100km hızla) esen rüzgârın da etkisini kaybetmesi bekleniyor.

İstanbulluların cumartesi sabahına kadar don olayı ve buzlanmaya dikkat etmesi gerekiyor.

İDO'DEN BAZI SEFERLER İPTAL

İDO Kartal- Yalova ve Bursa-Yenikapı seferlerini fırtına nedeni ile yapamıyor.

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş'nin bazı dış hat deniz otobüsü ve hızlı feribot seferleri hava muhalefeti dolayısıyla iptal edildi.

İDO'nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, bugün saat 07.00'deki Yenikapı-Bandırma ve 07.30'daki Bursa-Yenikapı hızlı feribot seferleri ile 07.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı ve Yalova-Yenikapı, 08.00'deki Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Bostancı ve 09.30'daki Bursa-Yenikapı-Kadıköy deniz otobüsü seferleri hava muhalefeti nedeniyle iptal oldu.

ANKARA:

Kar nedeniyle Ankara'da ilk ve orta dereceli okullar bugün de tatil edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şehir içindeki sıkıntıya aşınmış lastiklerle yola çıkan sürücülerin sebep olduğunu söyledi.

Kar yağışının yarın Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR-ANKARA YOLU ULAŞIMA AÇILDI

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Afyonkarahisar-Ankara karayolu ulaşıma açıldı.

Dün akşam saatlerinden itibaren kar yağışı ve Afyonkarahisar-Ankara karayolunun 60. ile 70. kilometreleri arasında meydana gelen tipi nedeniyle ulaşıma kapanan karayolu, 15 saat sonra ulaşıma açıldı.

Bölgede kar ve buzlanmaya karşı mücadelenin aralıksız devam ettiği bildirildi.

BURSA-ANKARA KARAYOLU ULAŞIMA AÇILDI

Bursa-Ankara karayolunun, Mezitler mevkisinde sorunun giderilmesinin ardından sabah saatlerinde trafiğe açıldı.

Dün öğle saatlerinden sonra etkili olan kar yağışı nedeniyle 3 TIR'ın kayması sonucu ulaşıma kapanan İnegöl-Bozüyük arasındaki Mezitler mevkisinde sabah saatlerine kadar çalışma yapıldı.

Ekiplerin yoğun çabaları sonucunda bölgedeki tırların çekilmesi ve yolu kaplayan karların temizlenmesinin ardından Bursa-Ankara karayolu ulaşıma açıldı.

İŞTE KAR TATİLİ OLAN OKULLAR

Yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle çeşitli bölgelerden tatil haberleri gelmeye devam ediyor.

ZONGULDAK'TA EĞİTİME KAR ENGELİ ZONGULDAK

Zonguldak'ın bazı belde ve köylerinde kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ve yarın ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökçebey, Alaplı ve Ereğli ilçe merkezi hariç bağlı beldeler ile köylerde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 10-11 Mart tarihlerinde ara verildiğini söyledi.

YÜKSEKOVA'AKİ KÖY OKULLARINA KAR TATİLİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki yoğun kar yağışı sebebiyle köy okulları bugün de tatil edildi.

Yüksekova İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Özen, "Köy İlköğretim okulları tatil edildi. Merkezdeki okullarımızın durumları ise sabah saatlerinde netleşecek" dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?