banner39

Karakollar silahlı kuvvetlere teslim ediliyor

TOKİ'nin inşa ettiği 206 karakoldan 60 tanesi silahlı kuvvetlere teslim edildi

Genel 21.06.2012, 13:10 21.06.2012, 13:10
Karakollar silahlı kuvvetlere teslim ediliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

TOKİ tarafından inşa edilen 206 karakoldan yapımı tamamlanan 60'ı silahlı kuvvetlere teslim edildi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen terör saldırısı sonrasında Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol doğrultusunda, yapımına başlanan 206karakoldan 60'ı silahlı kuvvetlere teslim edildi. 146 karakolun inşası ise devam ediyor. Bunlar arasında Dağlıca Tabur Merkezi ile Keritepe ve Peytepe mevkilerindeki takım karakolları da yer alıyor.

Karakollar, özellikle bölgeye en hakim tepe noktalarına yapılıyor. 80 santim kalınlığındaki dış duvarlar havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor. Çatısı havan toplarına karşı dayanıklı inşa edilen ve dış kapıların tamamı çelik olan binaların pencereleri de kurşun geçirmez camla kaplanıyor. Karakolun dışı da üç aşamalı özel betonarme duvarlarla çevriliyor. Yatakhane ve yemekhane gibi askerlerin toplu olarak bulunduğu bölümler karakolun tam ortasında yer alıyor. Depolarda en az bir hafta yetecek kadar yiyecek-içecek ve cephane bulunuyor.

KARAKOL ÇEVRESİNDE İZCİ ROBOT

12 metre yüksekliğindeki kuleler nöbet tutan askerleri, taciz atışı ve keskin nişancı tehlikesine karşı korumak için özel tasarlandı. Askerler nöbet mevzilerine açık alandan değil, yer altından tüneller aracılığıyla ulaşıyor. Karakol çevresinin emniyeti ise Aselsan tarafından geliştirilen ''İzci'' adı verilen uzaktan kumandalı robot araçlarla sağlanıyor. 8 kilometreyi rahatlıkla görebilen elektronik ateşleme sistemli termal kameralar 7 gün 24 saat çalışıyor.

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?