banner39

Karayılan İran'a, Bayık Suriye'ye kaçtı iddiası

Son operasyonlardan sonra Murat Karayılan'ın İran'a, Cemil Bayık'ın ise Suriye'ye kaçtığı öne sürülüyor

Genel 12.08.2015, 22:56 13.08.2015, 10:00
Karayılan İran'a, Bayık Suriye'ye kaçtı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK kamplarına yönelik düzenlenen operasyonlarda örgüte büyük zarar verildiği ve çok sayıda kampın büyük hasar gördüğü belirtiliyor. Ayrıca örgüt liderlerinden Murat Karayılan'ın İran'a, Cemil Bayık'ın ise Suriye'ye kaçtığı öne sürülüyor.

CNN Türk'te yer alan ve istihbarat raporlarına dayandırıldığı öne sürülen haberde operasyonların Kandil, Hakurk, Zap, Gara, Metina, Haftanin, Avaşin-Basyan kamplarına yüzde 80 oranında hasar verdiği ifade ediliyor.

Raporlara göre operasyonlarda 300'e yakın PKK'lı öldürüldü, yaklaşık 500'ü yaralandı. Böylece 800 civarında örgüt mensubunun "savaş dışı" kaldığı yazıldı. Örgütün lider kadrosundaki bazı isimler ise yer değiştirmek zorunda kaldı.

Raporlara göre, örgütün şehir merkezlerinde ve irili ufaklı sivil yerleşim yerlerinde çok sayıda silahlı mensubu bulunuyor. Bunların bulunduğu evlerin altlarında tüneller kazıldığı, bazı evlerin bu tüneller yoluyla birbirine bağlandığı rapor ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da örgüt mensuplarının evleri kulandığına dikkat çekti, ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara yaptığı konuşmada "Hangi evde kim var, nedir ne değildir. Benim muhtarım bunu gelecek, orada kaymakamına, valisine emniyet müdürüne bildirecek." dedi.

İstihbarat raporlarında da Şırnak ve civarındaki gelişmelerin hassasiyetle takip edildiği belirtiliyor. Karadeniz ve Ağrı yöresi dağlarına yönelik yeni bir yapılanma içinde olan örgütün, bu bölgeledeki faaliyeti de yakından takip ediliyor. Raporlarda, bu bölgelerde PKK'nın amaçlarına yönelik güvenlik güçlerinin aldığı önlemlere yer veriliyor.

Raporlardaki bir diğer ayrıntı ise örgütün lider kadrosunun değiştiği. Buna göre Murat Karayılan'ın İran'a, Cemil Bayık'ın ise Suriye'ye geçtiği bilgisi raporlarda yer alıyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?