banner15

Karayılan muamması devam ediyor

İran kaynakları Karayılan'ı yakaladığını açıklarken Türkiye bunu henüz teyit etmedi. ROJ TV ise Karayılan'ın yakalandığı haberlerin gerçek olmadığını duyurdu

Karayılan muamması devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın liderlerinden Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı yönündeki iddialar kamuoyunda geniş yankı buldu, ancak şu ana kadar kesinlik kazanamadı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Roj TV'de Karayılan'ın görüntüleri yayınlandı. Karayılan'ın son görüntü ve açıklamaları olduğu iddia edilen 1 dakikalık görüntüde, yakalanma iddiaları reddediliyor. İran'ın resmi açıklamasından sonra Türkçe ve Kürtçe son dakika yayın yapan Roj TV, Karayılan ile yaptıkları röportajı akşam yayınlayacaklarını belirtiyor. Televizyonun son dakikasında, "Türk medyasının Karayılan haberleri yalanlandı. Karayılan ile röportaj bu akşam televizyonumuzda." iddiasına yer veriliyor.

Karayılan'ın yakalanması ile ilgili ilk olarak, dün İran Haber Ajansı açıklama yapmış ve yakalandığını duyurmuştu. Birçok televizyon kanalı da söz konusu iddiayı 'son dakika' olarak izleyicilerine aktardı. Söz konusu haber yaklaşık 20 dakika kadar ekranlarda kaldı. Birçok internet sitesi de haberleri alıntı yaparak Karayılan'ın yakalandığını yazdı. Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na konuşan PKK kaynakları da Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

İçişleri Bakanı İdris Nail Şahin de bu konuda kendilerine ulaşan bilgi olmadığını açıkladı. Bugün ise İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını söyledi. Burucerdi, ''Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır.'' ifadesini kullandı. Burucerdi, ''İstihbarat güçlerimiz, Karayılan'ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır.'' diye konuştu. İran Devrim Muhafızlarının, 16 Temmuzdan beri terör örgütü PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu kaydeden Burucerdi, ''Bizim, Devrim Muhafızlarından da beklentimiz budur.'' dedi.

İran'ın bu açıklamasının ardından, Roj TV, Murat Karayılan'ın yakalandığı haberlerini yalanlayarak ona ait görüntüleri servis etti. PKK'nın Danimarka'dan yayın yapan televizyonu Karayılan'la yaptıkları röportajın ise akşam yayınlanacağını son dakika olarak duyuruyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35