banner15

'Karayılan ve Bayık tasfiye edildi' iddiası

Öcalan'ın, devletle yapılan görüşmelerde alınan kararlara ters hareket eden PKK'nın Kandil kadrosunu tasfiye ettiği iddia ediliyor

'Karayılan ve Bayık tasfiye edildi' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Öcalan'ın Karayılan ve Bayık'ı tasfiye ettiği iddia ediliyor. Öcalan'ın devletle yaptığı görüşmelerde alınan kararların aksine davranışlar sergileyen Karayılan ve Bayık'ın hakekâtın başlamasından günler öncesinden ortadan kaybolması "Öcalan ikisini de tasfiye etti" yorumlarına neden oldu.

PKK'yla ilgili şu ana kadar yazdığı yazılarının çoğu doğru çıkan Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu, Karayılan ve Bayıkla ilgili ilginç iddialarda bulundu. Somut verilere dayanmayan iddialarda, iki ismin Öcalan tarafından saf dışı bırakıldığı belirtiliyor.

Uslu konuyla ilgili olarak son dönemlerde yaşanan gelişmelere değinen Uslu, devamla şunları iddialarda bulunuyor: "Kandilde olanlar Öcalan’ın inisiyatifiyle mi oluyor? Bilindiği gibi Öcalan’ın 15 temmuzda “savaşı tırmandırmaya gerek yok” açıklamasına rağmen PKK savaşı tırmandırdı ve Öcalan’ı en hafif deyimiyle açığa düşürdü. Kamuoyu Öcalan’ın liderliğini ispat etmek için kendisini açığa düşüren PKK liderlerine bir ders vermeyi beklerden PKK liderleri birden bire ortadan yok oldular. Önce İran Karayılan’ın yakalandığını duyurdu ama bu bilgi doğru çıkmadı. Ama ortadan kaybolan sadece Karayılan değil. 15 Ağustos yıldönümünde Duran Kalkan’dan başka kimse ortalıkta görülmedi. Herkes bunun hava harekâtıyla ilgili olduğunu düşünüyor ama hava harekâtı 17 ağustosta başladı PKK liderleri daha önceden beri kayıp.

Ya harekâtın olacağını haber aldılar. Ki bu yukarıda saydığım senaryolardan daha gerçekçi maalesef. Zaten bu yönde ciddi iddialar var ve TSK’nın planının PKK’ya sızdığı tartışması devam ediyor. Ya da Öcalan kendisini açığa düşüren PKK liderlerini tasfiye ediyor. Öcalan’ın liderliğini tartıştırmamak gibi bir özelliği olduğu da gözönüne alındığında ikinci ihtimalin de doğru olma olasılığı yüksektir. Bu durumda aslında Öcalan’ı açığa düşüren PKK liderliğini Öcalan inisiyatif kullanıp görevden aldırmış olabilir."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 12:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35