Karayılan'dan 'hendek' itirafı!

Murat Karayılan, PKK'lıların kazdığı hendeklerle ilgili stratejinin yanlış olduğunu belirterek "Şehirlere girmek hataydı" dedi

Genel 29.03.2016, 14:57 29.03.2016, 17:44
Karayılan'dan 'hendek' itirafı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan, şehirlerdeki hendek stratejisinin yanlış olduğunu söyledi. Örgüte yakın ANF ajansına bir açıklama yapan Karayılan, “Şehirlerde bu düzeyde bir savaş yaşanmasına gerek yoktu” dedi.

Karayılan açıklamalarında PKK'nın daha önce olduğu gibi "kırsala çekileceğinin" işaretini verdi. PKK yöneticisi Karayılan, saldırıların durması için Öcalan'ın serbest bırakılmasını ve özerkliği şart koştu.

HPG DESTEK VERECEKMİŞ

ANF'ye konuşan Murat Karayılan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

"Bahara girdik; eyaletler de artık destek sunmalıdır. HPG artık devreye girmeli. Ancak bu devreye giriş HPG’nin şehirlere girmesi biçiminde olmamalı. HPG, Kürt gençlerinin YPS adıyla örgütlenip şehirlerde yürüttüğü öz savunma direnişini dağdan destekleyecek, o haklı-sivil direnişin başarısı için onlara nefes aldırtacaktır. Halkımızın da bizden beklentisi budur. Bu anlamda Mermer Karakolu’na dönük gerçekleştirilen eylem başarılı bir ilk adımı ifade etmektedir. HPG, kendi faaliyet sahası olan dağda devreye girerek şehir direnişleriyle bir dayanışmayı sağlayabilmeli. Eğer ordu devreye girmemiş olsaydı, HPG de bu anlamda devreye girmezdi ama madem Türk ordusu bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumda, o zaman biz de sürece yüklenmek durumunda kalırız. Yani ordu bütün her şeyiyle gençlere karşı savaşıyor. Halbuki bu şehirlerde bu düzeyde bir savaş yaşanmasına gerek yoktu. Aksine, eğer onlar sıradan yaklaşsaydılar, bu hendek sorunları bir şekilde çözülebilirdi"

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?