Kayan: Kudüs fatihi olmak Kudüs rüyası görmekle olur

“Özgür Kudüs’e Doğru” konferansında konuşan Ramazan Kayan Kudüs fatihi olmanın önce Kudüs rüyası görmekle gerçekleşebileceğini söyledi

Kayan: Kudüs fatihi olmak Kudüs rüyası görmekle olur

Ashab-ı Aksa Platformu tarafından her ayın son cuma akşamı düzenlenen “Özgür Kudüs’e Doğru” başlıklı sohbetlerin bu haftaki konuğu Ramazan Kayan oldu. Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program Ramazan Kayan, Kudüs’ün, bir tarafında tevhid, adalet, özgürlük, direniş, insaniyet, merhamet, erdem; diğer tarafında ise ihanet, cinayet, zulüm, zillet, kahır, katliam olan bir çizgi olduğunu söyledi.

Kudüs’te bayram namazına aileleriyle birlikte gelen çocukların, hediyelerini namazdan sonra mescidin içinde almasıyla mescit sevgisinin nasıl inşa edildiğini, itikâfını Aksa’da gerçekleştiren kalabalıkların herhangi bir saldırı esnasında nasıl intifadaya dönüştüğünü anlatan Ramazan Kayan, Kudüs’ün ilim halkalarıyla cihat ve şehadet ruhunu yaşatan, kendini İslam’a nispet edenlerin samimiyetlerini ortaya çıkaran yönüne de değindi. Ümmetin verdiği Kudüs sınavında bu davayı ne kadar sahiplendiğimizi, bu davaya ne kadar katkı sağladığımızı sorgulatıp “Gündeminde ve gönlünde Kudüs olmayan her kul kusurludur” dedi.

Kudüs'ün aynı zamanda bir mektep olduğunu belirten Kayan, bölgede yaşadığı bir hatırasını şöyle nakletti:

“Kudüs bir pazardır. Öyle bir pazar ki, bir tarafta Allah, bir tarafta kulları. ‘Şüphesiz Allah müminlerden canlarını ve mallarını, cennet karşılığında satın almıştır’ ayetinin tecellisini hissetmek Mescid-i Aksa’da nasip oldu. İmam, bu ayeti etrafı İsrail askerleriyle çevrili Mescid-i Aksa’da okuyordu. İkinci rekâtta da ‘Ey iman edenler önce size en yakın olan kâfirlerle savaşınız. Sizde caydırıcı bir güç bulsunlar.’ ayeti okundu. Okunan ayetleri dışarıda askerler de dinliyordu. Namazı kıldıran hoca, Ramazan'ın son cumasının kalabalığından içeri girmesi bir şekilde mümkün olan bir yasaklıydı.”

Kayan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gittikçe içine kapanıklaşan, duyarsızlaşan kitlelerin sükût suikastına tanıklık etmekteyiz. Ümmet bilincini ancak Kudüs üzerinde inşa edebilir, ruhlara telkin edebiliriz. Diğer yönlerdeki gayretler gündeme getirilirken bu özelin üzerinde ayrıca hassasiyetle durulması gerekir. ‘Allah’ın yardımı ne zaman bize gelecek?’ denildiği zaman diyebilmeliyiz ki ‘Allah’ın yardımı yakındır.’ Ama Allah’ın yardımının yakınlığı bizim mazlumlara yakınlığımızla tecelli edecektir. Eğer mazlumların gözü, kulağı, ayağı olursak bunun hakkını verebiliriz. Ebrehe ordularıyla Kâbe’yi yıkmaya gelirken Abdulmuttalib, ‘Kabenin rabbi ne yapacağını bilir.’ deyip çekildi. Acaba biz Abdulmuttalip’in mantığıyla mı yaklaşıyoruz Mescid-i Aksa’ya? Elbette Mescid-i Aksa’nın sahibi de Allah’tır. İşi ebabillere bırakırsak çağa şahitlik etmenin, yeryüzünün halifesi olmanın anlamı nedir? Şimdi ebabilleşmemiz lazımdır.”

Kudüs’ün beklentisine cevap verilememesinin önündeki en büyük engeli dünyevileşmek olarak açıklayan Kayan, “Ey iman edenler size ne oldu ki, Allah yolunda seferber olun denildiği zaman yere çakılı kaldınız.” ayetini hatırlattı ve bütün boşlukların, tereddütlerin, kaygıların, şüphelerin, vesveselerin ardında adanmışlığktan vazgeçmişliği sebep olarak gösterdi. Adeviye meydanında namluların gölgesinde cennetin kokusunu alan annelerin, cesedini bulmakta zorlanmasınlar diye göğsüne ismini yazan gençlerin ve dualarına icabetle iftarlarını cennette yapan binlerce Müslüman’ın ahireti dünyaya tercih ettiklerini vurgulayan Ramazan Kayan kokuşmuş bir dünyada cennetin kokusunu almanın ölümden korkmamakla mümkün olduğunu söyledi.

“KUDÜS RÜYASI İÇİN UYANMAK VE UYANDIRMAK LAZIM”

Aileleri parçalamak, direniş ateşini söndürmek için İsrail’in Filistin’de ördüğü duvarlar karşısında müminlerin de bir duvar örmesi gerektiğini dile getiren Kayan, bu duvarın harcının, şehitlerin kan damlasına, âlimlerin mürekkep damlasına, dava adamlarının ter damlasına, muttakilerin gözyaşı damlasına ihtiyacı olduğunu ifade etti ve önyargıların, kıskançlıkların, zanların, tefrikaların kurşunla kaynamış saflar oluşturmakta en büyük engel olduğunun altını çizdi.

Altmış senedir, hanelerinin yıkılması, sürgün edilmeleri, katledilmeleri karşısında Filistinlilerin ye’se düşmediklerini anlatan Ramazan Kayan, “Dünyanın en güzel Kur’an okuyan insanları, anlayarak ve yaşayarak okumaları hasebiyle işgal ortasındaki Filistinlilerdir. Direnişi teheccüd ve sabah namazları arasında mescitlerde besleyen Filistinliler en güzel namaz kılanlardır.” dedi ve evlerinden şehit çıkmadığı için kendilerini eksik hisseden Filistinlilerin ölümle ne kadar barışık olduklarına dikkat çekti.

Kudüs fatihi olmanın önce Kudüs rüyası görmekle gerçekleşebileceğini söyleyen Ramazan Kayan, uyuyanların uyandırılması ve rüyalar için bedel ödenmesi gerektiğini hatırlatarak sözlerine son verdi.

Kaynak: Dünyabizim.com

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 13:09
banner53
YORUM EKLE

banner39