banner39

Kayyum ve ekran karartma dış basında

Koza İpek Holding bünyesindeki kanallara kayyum atanması ve sonrasında yaşanan olaylar dış basında geniş yankı buldu. Uluslararası gazetecilik örgütleri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı göreve çağırarak basına yönelik eylemleri durdurmasını istedi

Genel 31.10.2015, 11:00 31.10.2015, 11:20
Kayyum ve ekran karartma dış basında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyaca ünlü gazeteciler Türkiye medyası için ayağa kalktı, basını hedef alan saldırılar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. Koza-İpek Yayın Grubu'na kayyum atanması ve VICE News muhabirlerinin gözaltına alınmasını içeren gelişmelerin basın özgürlüğü için "alarm" niteliğinde olduğunu belirten gazeteciler, Erdoğan'ı "nüfuzunu kullanmaya" davet etti.

120'nin üzerinde ülkede 35 bini aşkın yayıncıyı temsil eden WAN IFRA ve WEF’in yanı sıra en köklü basın özgürlüğü örgütlerinden IPI ve PEN, dünyaca ünlü 50’den fazla gazetecinin imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazılan açık mektupta, 1 Kasım seçimleri öncesi Türkiye'deki "basın özgürlüğü şartlarının giderek kötüleşmesine ilişkin derin endişeler” dile getirildi.

'ALARM VERİYOR'

Aralarında New York Times Genel Yayın Yönetmeni Dean Baquet, Washington Post Genel Yayın Yönetmeni Martin Baron, La Stampa Genel Yayın Yönetmeni Mario Calabresi, La Repubblica Genel Yayın Yönetmeni Ezio Mauro, El Pais Genel Yayın Yönetmeni Antonio Cano, Buzzfeed İngiltere'nin Genel Yayın Yönetmeni Janine Gibson, ARD Genel Yayın Yönetmeni Thomas Baumann, Süddeutsche Zeitung Eş Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach, Welt Genel Yayın Yönetmeni Jan-Eric Peters, ZDF Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Elmar Thevessen, VG Genel Yayın Yönetmeni Torry Pedersen, VICE Media kurucusu Shane Smith ve AFP Küresel Haber Müdürü Michele Leridon'un da bulunduğu gazetecilerin imzaladığı mektupta, son iki ay içinde Türkiye'deki yayın organları ve gazetecileri hedef alan saldırıların "alarm" vererek, "ürkütücü boyutlara" ulaştığı belirtildi.

Mektupta şöyle denildi: Sizi, Türk veya uluslararası basın mensubu olsun, gazetecilerin korunmaları ve herhangi bir mani olmadan çalışabilmeleri için nüfuzunuzu kullanmaya davet ediyoruz.

Mektupta ayrıca, 1 Kasım seçimleri arifesinde "Türk hükümetinin gerektiğinde gazetecileri destekleyip koruyamamasının Türkiye'nin uluslararası saygınlığına ve demokratik duruşuna zarar verdiği" ifade edildi.

DÜNYA BASININDA YANKILANMIŞTI

Koza İpek Grubu'na ait televizoyn kanallarına yönelik kayyum atanması sırasında yaşanan olaylar dış basında da geniş yer buldu.

İngiliz Reuters Haber Ajansı haberi, "Polis seçimden günler önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'da yaşayan düşmanı Fethullah Gülen ile bağlantılı medya şirketlerine ait binaları bastı" ifadesiyle verdi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), İpek-Koza Medya Grubu'na yapılan polis baskını ve pazar günü yapılacak seçim hakkında bir başyazı yayınladı. NYT editöryal ekibi tarafından kaleme alınan yazıda , polis baskınında gazetecilere biber gazı kullanıldığı ve tutuklanıldığı belirtilerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert bir şekilde eleştirdi. "Erdoğan’ı eleştiren televizyon kanallarına baskın düzenlendiğini" kaydeden NYT "Erdoğan tarafından medyaya şiddetli bir darbe yapıldı. Muhalif olan gazete ofisinin etrafı sarıldı, biber gazı sıkıldı, gazeteciler tutuklandı ve gazeteler kapatıldı. Çarşamba günü polis Erdoğan’ı eleştiren son televizyon kanallarının İstanbul binasına baskın düzenledi." ifadelerine yer verdi.

Financial Times Gazetesi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti eleştiren televizyon ve gazetelerin bağlı olduğu Koza-İpek Holding'in Ankara'daki merkezi önünde toplanan kalabalığa karşı polisin biber gazı kullanmasıyla, Türk medyası üzerindeki baskısını artırdı." ifadelerine yer verdi.

Fransız AFP haber ajansı gelişmeleri, "Gözyaşartıcı gaz ve su sıkan Türk çevik kuvvet polisi, çarşamba günü, hafta sonu yapılacak seçimden sadece günler önce, hükümeti eleştiren bir medya grubunun İstanbul merkezine girdi" ifadesiyle aktardı.

AFP, "eylemin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın can düşmanı olarak görülen ve ABD'de sürgünde yaşayan din adamı Fethullah Gülen'le bağlantılı holding ile ilgili tartışmalı mahkeme kararının ardından geldiğini" de ekledi.

Fransız haber kanalı 24, "Bu adım ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'e yakın bir holdinge el konulmasıyla ilgili tartışmalı yargı kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın intikamı olarak kabul ediliyor" yorumunda bulundu.

Le Monde Gazetesi, "Polis canlı yayında muhalif iki televizyon kanalının kontrolünü ele aldı" başlığıyla duyurdu haberi.

Alman Der Spiegel dergisi de haberi, "Türk polisi biber gazı kullanarak muhalif televizyon kanallarının haber merkezine girdi. Operasyon seçimlere bir kaç gün kala gerçeklesti" diye verdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?