banner39

Kazakistan'dan yabancılara yatırım kolaylığı

Kazakistan hükümeti, buraya yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için milli politika geliştirdi.

Genel 06.10.2011, 10:52 06.10.2011, 10:52
Kazakistan'dan yabancılara yatırım kolaylığı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan'a yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlanacak. 

Kazakistan hükümet toplantısı sırasında konuşan, Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aset İsekeşev, yabancı yatırımcıların ülkeye yatırım yapması için 4 ana bölümden oluşan bir milli politika hazırladıklarını söyledi.

Yatırım mevzuatının iyileştirileceğini, yabancıyatırımcıların bürokratik engellerden kurtarılacağını belirten İsekeşev, ''En önemlisi derakiplerimiz tarafından aktif bir şekilde kullanılmakta olan, destek tedbirlerini öngören özel rejim uygulamaya konacaktır'' dedi.

Özel Rejim'in stratejik yatırım projeleri için kullanılacağını ifade eden İsekeşev, ''Kolaylıklar listesi her proje için ayrı ayrı belirlenecektir. Kolaylıklar verilecek stratejik yatırım projeleri listesi ise Kazakistan Cumhuriyeti Hükümet kararnamesi ile onaylanacaktır'' diye konuştu.

Bürokratik engellerin kaldırılması bağlamında ise gümrük ve sınır organları gibi devlet organlarının elden geçirileceğini anlatan İsekeşev, ''Bu şekilde (Giriş grubu) denilen yatırımcıların ilk olarak karşılaştığı sorunlar giderilecektir'' dedi.

İsekeşev, vize rejiminin basitleştirilmesi konusunda ise, Kazakistan Dışişleri Bakanlığının 2012 yaz aylarından itibaren Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün 13 ülkesi için vizesiz rejim deneme projesini uygulayacağını kaydetti.

İsekeşev, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi ülkelere 2012 yılının başından itibaren vizesiz uygulamaya geçilmesi gerektiğini bildirerek, ''Kazakistan'da vize verilmesi konusunda yatırımcılar arasında memnuniyetsizlik var. Yatırım için ülkemize gelen işadamları bizde 120 gün vizesiz kalabilirken, Rusya federasyonunda 180 gün kalabilmektedir. Kazakistan'da kalma süresini en azından 180 güne çıkartabilmeliyiz'' diye konuştu.

İsekeşev, vize başvuruları sırasında istenen evrakların fazlalığından da şikayet etti, serbest ekonomik bölgelerin geliştirilmesi ve ihracatın teşvik edilmesine dair programa göre hammade dışı sektörde yüzde 15'lik bir artışa ulaşılması gerektiğini vurguladı.

İsekeşev, 2011-2014 yıllarında imalat sektöründeki yatırım artışının her yıl yüzde 3.8 ile yüzde 4 arasında olacağını kaydetti.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?