banner39

KCK ABD'den arabuluculuk istedi!

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, ABD'nin arabulucu olmasını ve PKK ile Türkiye'yi yeniden müzakere masasına oturtmaya ikna etmesini istedi

Genel 08.04.2016, 11:26 08.04.2016, 11:53
KCK ABD'den arabuluculuk istedi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın "PKK'yı silah bırakmaya çağırıyoruz" çağrısına ilişkin, “ABD arabulucu olsun ve bizi yeniden bir araya getirsin” dedi.

Diplomasi Muhabirleri Derneği mensuplarıyla dün biraraya gelen John Bass, "PKK'yı şiddet kampanyasına son vermeye, silahlarını bırakmaya, meşru müzakereyi kabul etmeye çağırıyoruz" demişti. Bass'in çağrısını değerlendiren KCK Yürütme Konseyi üyesi ve KONGRA-GEL Başkanı Zübeyir Aydar, barış ve diyalog çağrılarına kıymet verdiklerini, ancak çağrının iki tarafa yapılması gerektiğine söyledi.

Amerika'nın Sesi Radyosu’na konuşan Aydar, "ABD arabulucu olsun, bizi ve Türkiye'yi yeniden bir masada bir araya getirsin. Sorunlarımızı konuşalım, biz buna hazırız" ifadelerini kullandı.

Zübeyir Aydar, "Bir taraf biz, diğer taraf Türkiye devletidir. Daha önce de Amerikalı yetkililerin savaşın durdurulması ve tarafların masaya gelmesi konusunda çağrıları vardı. Biz bu tür çağrıların iki taraflı olmasını istiyoruz." diye konuştu.

“ABD TÜRKİYE’Yİ İKNA ETSİN!”

Aydar, John Baas'ın Ankara'da olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerika'nın Türkiye'yi ikna etme imkanları vardır. Biz bugün yaşananları kabul etmiyoruz. Biz sorunun çatışma ve savaş ile çözmek istemiyoruz. Bu Türkiye'nin tercihidir, biz de buna sonuna kadar direneceğiz. Bu çatışmaların zararlarını biliyoruz ama başka çaremiz yoktur."

KARAYILAN: NATO AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKTİ, BU BİR FIRSAT

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da dün yaptığı açıklamada Türkiye hükümetinin en zayıf dönemini yaşadığını savunarak NATO ve büyük devletlerin desteğini çektiğini söylemişti.

Bunun kendileri için fırsat olduğunu savunan Karayılan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Eskiden NATO arkalarındaydı. Tüm devletler arkalarındaydı. Kürdistan'ı işgal eden her dört devlet birbirleriyle ittifak halindeydiler. Bunun için halkımız ne zaman başkaldırdıysa, başını kesiyorlardı. Fakat bugün AKP'nin elinde o imkanlar yoktur. Bu bizim için fırsattır."

Karayılan, “Kendimizi toparlamalı, örgütlüğümüzü güçlendirmeli, yöntemlerimizi zenginleştirmeli, taktiklerimizi derinleştirmeli ve artık sonuca gitmeyi başarmalıyız” demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?