banner39

KCK plakalara da yasak

Yargıtay'ın "terör örgütü" kararından sonra plakalarda 3 harf uygulamasının olduğu illerde 'KCK' paniği yaşanmaya başlandı.

Genel 19.03.2012, 09:52 19.03.2012, 09:52
KCK plakalara da yasak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Plakalarda 3 harf uygulamasının olduğu illerde 'KCK' paniği yaşanmaya başlandı. Tedirginlik, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 1 ay önce aldığı karar ile başladı. 'KCK' terör örgütü listesine girdi. Yargıtay’ın aldığı karar ile ‘KCK’ plakalara doğal olarak yasak geldi. Bu karardana sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Yapılan incelemede 2011 verilerine göre Türkiye’de 261 KCK plakalı araç tespit edildi. Bu araçların 61’inin İstanbul’da 20’sinin Ankara’da olduğu belirlenirken ‘bu plakalar ne olacak?’ sorusu gündeme geldi

Milliyet'in haberine göre, bunun üzerine bir çalışma başatıldı. Önce araçlara ‘KCK’ plakası verilmesi uygulamasına son verildi. İsteyen plaka sahiplerine ise plakalarını değiştirme hakkı verildi. Çünkü kanunlara göre plaka sadece il değişikliği olduğunda değiştirilebiliyor.

Alınan karar ile adres değişikliği şartı kaldırıldı. Bu karar ise 81 ilin valiliklerine yazılı olarak bildirildi. Bu karar sonucunda ise KCK plaka sahiplerine istediği zaman plakalarını değiştirme hakkı tanındı. Bir zorunluluk ise getirilmedi.

KCK’lı plakalarını değiştirmek isteyenler için ortaya bir ‘maliyet’ çıkıyor. Bu maliyet ise 156.5 TL. Araç sahipleri, plaka değiştirirken değişmesi gereken belgeler için de masrafta bulunacak.

Buna göre, motorlu araç tescil belgesi bedeli 77 TL 50 kuruşu, araç tescil belgesi bedeli 58 TL’yi ve plaka ücreti de 21 TL’yi ödemek zorundalar. Toplam 156 TL 50 kuruşluk bedeli ödeyenler, KCK plakalarından kurtulabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?