banner39

Kentsel dönüşümde 'kira' yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekim ayı başında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını söyledi

Genel 04.08.2012, 00:09 04.08.2012, 09:30
Kentsel dönüşümde 'kira' yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekim ayı başında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını belirterek, ''Burada gerekirse kira yardımı olabilecek, 'kesin olacak' demiyorum. Binalara enkaz bedeli verilmesi ve kredi yardımı olabilecek. Devlet, bu riskli yapıların dönüştürülmesinde her türlü argümanları, desteği vatandaşlarımıza verecektir'' dedi.

Üsküdar'da inşaatı tamamlanan Hz. Ali Camisi'nin açılışına katılan Bayraktar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bayraktar, kentsel dönüşümle ilgili son gelişmelerin sorulması üzerine, Türkiye'deki kentsel dönüşüm sürecinden bahsetti.

Deprem fayı üzerindeki şehirlerde, depreme dayanıksız binalardan başlamak üzere kentsel dönüşüm için çalışmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, ''Kentsel dönüşümle ilgili hem vatandaşlardan, hem şahıslardan, hem de kurumlardan, sitelerden ve belediyelerden çok yoğun talepler var. Şu an birçok üniversitemizi yetkilendirdik. Belediyelerimiz de yetkili. Ayrıca yapı denetim kuruluşlarını da riskli bina tespitinde görevlendiriyoruz. İnşallah yönetmeliğimiz de birkaç güne kadar çıkacak'' diye konuştu.

Bayraktar, binaların nasıl yıkılacağı ve yapılacağı konusunun şu an gündemde olduğunu ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin 166 noktasında kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Afet riski altındaki binaların dönüştürülmesiyle ilgili çıkardığımız 6306 sayılı yasayla kentsel dönüşüm bir seferberlik ruhuyla başlayacak. Ana esas, vatandaşlarımızdır ve gönüllülük esasıdır. Bunun dışında kentsel dönüşüm işinde uç beyleri belediyelerdir. Nerede gönüllülük varsa, nerede vatandaşlar rıza göstermişse, nerede başarılı, çeteleyi çıkarmış bir belediye varsa, aynı zamanda riskli binalar tespit edilmişse, vatandaş muvafakatlarını almışsa, kentsel dönüşüme oradan başlayacağız. Ekim ayı başında çok ciddi bir start vermek suretiyle kentsel dönüşüme başlayacağız. Burada gerekirse kira yardımı olabilecek, 'kesin olacak' demiyorum. Binalara enkaz bedeli verilmesi ve kredi yardımı olabilecek. Devlet, bu riskli yapıların dönüştürülmesinde her türlü argümanları, desteği vatandaşlarımıza verecektir.''

Kentsel dönüşümde verilecek kredinin nasıl kullandırılacağına yönelik soru üzerine Bayraktar, ''Kentsel dönüşüm için verilecek kredileri ince eleyip sık dokuyacağız. Yani yapacağımız işlemlerde, ruhsatlarda, planlarda, kentsel tasarımlarda, eğer kredi verebilirsek kredilerin denetiminde çok ince eleyip sık dokuyacağız'' diye konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?