Kibir kulelerinin içi boş!..

Körfez ülkeleri, ''dünyanın en boş gökdelenleri''ne ev sahipliği yapıyor

Kibir kulelerinin içi boş!..

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Körfez ülkelerinde bir prestij, bir kibir abidesi olarak gökyüzüne uzatılan kulelerin çoğunun sadece beşte birinin dolu olduğu belirlendi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ise ''dünyanın en boş gökdelenleri''ne sahip olduğu açıklandı.

Yüksek Binalar ve Şehir Yerleşimi Konseyi (CTBUH), BAE'deki en yüksek 19 binanın sadece yüzde 19'unun kullanıldığını belirtti.

Dubai'deki Burc Halife'nin ise 244 metreye denk gelen yüzde 29'u kullanım dışı.

Boş gökdelenleri BAE'deki gökdelenler ve Burc Halife'den sonra Çin'deki Zifeng Kulesi ile New York'taki Bank of America Kulesi izliyor.

Katar'ın Londra'da inşa ettirdiği Shard gökdeleninin de yüzde 20'si boş... Pek çok kata ve geniş mekana sahip olan gökdelenlerde bu oranlar önemli miktarlara karşılık geliyor.

YÜKSEK KATLAR DAHA PAHALI

Öte yandan gökdelenleri inşa eden şirketler, yüksek katlardan daha çok kira alıyor. Bu ise üst katların boş kalmasının başlıca sebeplerinden. İnşaat firması Alinea'da çalışan Steve Watts, ''Zararına gökdelenlere sahip olabilirsiniz, fakat gökdelenlerin ikonik değeri yine de müşteriler için yeterince cazip.'' diyor.

Gökdelenlerin insanları belli merkezlerde yığarak zaman ve emekten kazanmak yerine yalnızca diğer gökdelenleri geçmeye yarayan gösteriş unsurları olduğu gün geçtikçe daha çok ortaya çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39