banner39

banner35

Kıbrıslıların umudu Türkiye'nin istikrarı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs halkının güvenliğini Türkiye'nin sağlamasından başka bir seçeneklerinin olmadığını söyledi.

Genel 08.08.2016, 20:24 08.08.2016, 20:24
Kıbrıslıların umudu Türkiye'nin istikrarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmediğini belirterek, Kıbrıs Türkünün olası bir çözümde kendi polisi, meclisi, hükümeti, sahil güvenliği olacak." dedi.

Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıslı Rumlara karşı verdiği mücadelede önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin 52. yıl dönümü Erenköy Şehitliği'nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KKTC'nin ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve ilgili yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının özgür ve eşit yaşamasının altyapısını oluşturmada Erenköy Direnişi’nin önemli rol oynadığını belirterek şehit ve gaziler sayesinde geleceğe umutla bakabildiklerini söyledi.

Kıbrıs Türkü'nün Rum saldırılarına karşı Erenköy’de çok ciddi bir direniş örneği gösterdiğini kaydeden Akıncı, Türkiye’nin yardımı gelmiş olmasaydı çok daha kötü sonuçların yaşanabileceğini vurguladı.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Kıbrıs'ta devam eden müzakerelere de değinen Akıncı, Kıbrıs'ta olası bir çözümde asgaride üç unsurun sağlama alınması gerektiğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlama alınması gereken unsurların birincisi siyasal eşitliktir. Federatif bir çözümün temeli siyasi eşitliğe dayalıdır. İkincisi özgürlüktür. Esaret altında yaşamamak için şehitlerin ve gazilerin beklentisi özgürlüktür. Üçüncüsü ise güvenliktir. İnsanlar bir daha tehdit altında olmayacağı bir düzenleme istiyor.

Kıbrıs Türk halkı kendi güvenliğini Türkiye’nin sağlamasından başka bir seçenek görmüyor. Kıbrıs Türkü'nün olası bir çözümde kendi polisi, meclisi, hükümeti, sahil güvenliği olacak."

Akıncı, çözümün sihirli bir değnek olmadığını ancak çözümün Kıbrıslı Türklerin çok önemli bir sorununu çözeceğini belirterek KKTC'nin 53 yıldır uluslararası hukuk dışında bırakılmış ve tanınmamış olmasından dolayı yaşanan sıkıntıların, uluslararası camianın içinde yer alınmasıyla çözüleceğine işaret etti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?