banner39

banner35

Kılıçdaroğlu ile İhsanoğlu'nu Kemal Derviş buluşturmuş

CHP ile MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Kemal Derviş tarafından İstanbul'da Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşturulduğu ortaya çıktı

Genel 17.06.2014, 10:19 17.06.2014, 10:19
Kılıçdaroğlu ile İhsanoğlu'nu Kemal Derviş buluşturmuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na İhsanoğlu ismini 24 Mayıs'taki görüşmede kendi ismi de adaylar arasında geçen eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'in önerdiği, Kılıçdaroğlu'nun yaptığı çalışmanın ardından İhsanoğlu'na 12 Haziran akşamı adaylığı teklif ettiği ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Kıvanç El ve Meriç Tafolar'ın haberine göre Derviş, Kılıçdaroğlu yaptığı görüşmede, “İktidarın adayının seçim sürecinde dini duyguları sömürerek propaganda yapacağını düşünüyorum. Çağdaş, laik ve aynı zamanda mütedeyyin kesimin de sıcak baktığı bir isim olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu değerlendirmenizi öneririm” dedi.

12 Haziran Perşembe günü İstanbul ’da özel bir akşam yemeğinde İhsanoğlu ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na, Derviş de eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren yemekte politikaya sıcak bakmadığını ifade eden İhsanoğlu, buna rağmen görevin “yüce” olduğunu ifade ederek kabul etti. İhsanoğlu, karşısına çıkacak adaylarla siyaseten atışmamayı tercih edeceğini ifade ederken, “Siyasetin içinden gelen birisi değilim. Propaganda sürecinde hedef haline getirileceğim, ben kavga etmeden süreci götürmeyi çok isterim” dedi.

Kılıçdaroğlu da, “Biz, tüm vatandaşlarımızı kucaklayacak dilin süreçte olması gerektiğini savunuyoruz. Zaten toplumun da beklentisi tarafsız, devletin kurumlarıyla uzlaşı içinde çalışacak, siyasete fazla bulaşmayacak bir isim. Bu tanım size çok uygun” dedi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?