banner15

Kılıçdaroğlu: Rüşvet yiyenlere meydanı bırakmayacağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Rüşvet yiyenlere meydan bırakmayacağız. Bu ülkenin insanlarına haksızlık yapanlara meydanı bırakmayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu: Rüşvet yiyenlere meydanı bırakmayacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kurulduğu tarihten bu yana CHP'nin her zaman halkın, mazlumun yanında olduğunu, zulme karşı direndiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davadaki tutuklama kararını değerlendirdi. Gezi olaylarının, sağlıklı işleyen demokrasilerde yaşanması gereken olaylar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, toplumun baskıya, özel yaşamına müdahale edilmesine tahammül edemeyecek duruma geldiğini savundu.

Buna rağmen orantısız güç kullanıldığını savunan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın talimatıyla destan yazdırıldı. Pek çok insanın hayatı karartıldı" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: Erdoğan bütün gücüyle, 'Nasıl olur da ben bu davaları kapatabilirim?' telaşı içine girdi. Ama bu ülkede adalet var. Uzun süre direndiler, tutuklamak istemediler. İnsanı öldürüyorsunuz. Allah'ın yarattığı en değerli varlığı öldürüyorsunuz. 'Öldür' talimatını veriyor. 'Ne yapacaksınız? Elbette silah çekip öldüreceksiniz' diyor. Bu tablo dün değişti. Tutuklama kararı verildi.

Sanıyorlar ki baskı olacak, birileri vazgeçecek. Baskılar bizi yıldıramaz. Baskıya karşı direnmek bizim ruhumuzda var zaten. Biz baskılara teslim olan değil, baskılara direnen bir gelenekten geliyoruz."

"17 Aralık" operasyonuna değinen Kılıçdaroğlu, eleştirilerini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, "Ramazan ayındayız. Manevi duygularımızın en yoğun olduğu aydayız. Bütün yurttaşlarıma şunu söylüyorum: Hırsızlığa hamilik yapana, Cumhurbaşkanı adayı olduğunda oy verecek misiniz? Yolsuzluğa hamilik yapan adama Cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman oy verecek misiniz? Elinizi vicdanınıza koyup sandığa gideceksiniz. Şimdi bu adam çıkmış, 'Ben Cumhurbaşkanı adayıyım' diyor. Dünyayı güldüreceğiz kendimize" dedi.

RÜŞVETE DİRENEN ADAM SÜRÜLÜYOR

Kılıçdaroğlu, 1 Ocak 2013 tarihinde Gana'dan kalkan bir kargo uçağının, inmesi gereken Sabiha Gökçen Havalimanı yerine, Atatürk Havalimanı'na indiğini belirtti. Gümrük memurlarına uçakta 1,5 ton doğal taş olduğunun söylendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, aslında uçakta 1,5 ton altın olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Gümrük memurlarının yaptığı araştırmada, uçaktaki yükün İstanbul Beylikdüzü'nde bir adrese teslim edileceğinin anlaşıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Gümrük memurları doğal olarak mühürlüyorlar. 4 Ocak 2013. Uzun tartışmalar... Araya Rıza Zarraf, Bakanlar, özel kalemleri, müsteşarlar giriyor ve olayı örtmeye çalışıyorlar. 8 Ocak 2013... Malın cinsini değiştirdiler. 'Doğal taş değil, altın' diyorlar. Araya bu kez Dışişleri Bakanlığı giriyor. 10 Ocak 2013, Rıza Zarraf diyor ki 'Gümrük Müdürü bize yardımcı oluyor. Nasıl uçağı dışarı çıkarabiliriz tekrar altınlarla beraber?' Rıza Zarraf bir telefon konuşmasında, 'Rüşvet ver' diyor. Onun söylediği şu: 'Teoman'a neler yaptım, ne vaatler. Almıyor. Adam (Ben memuriyetimi yakmam) diyor.'

Teoman... Gözünü sevdiğim Teoman. Hepimizin onuru olan Teoman. 'Recep Tayyip Erdoğan haram da yese ben haram yemem' diyor. Bu Teoman'a ne oldu? Sağlıklı işleyen bir demokraside Teoman ödüllendirilir. Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu bir hükümette Teoman sürülür. Gaziantep'e tayini çıkarıldı. Yani sürüldü.

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygı değer yurttaşlarıma sesleniyorum: Ramazan ayındayız. Elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün. Allah'ı düşündüğünüz gibi düşünün. Rüşvet yemeyen bir adamın sürüldüğü bir Türkiye'de, onu süren adam, Cumhurbaşkanı adayı olursa oy verecek misiniz vermeyecek misiniz? Eğer siz, 'Vicdan olarak ben rahatım. Bana Müslümanlık onların anladığı gibi öğretilmedi' diyorsanız, kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu düşünüyorsanız, rüşvet yemeyen bir memuru süren adamı siz sandıkta sürmek zorundasınız.

Rüşvete direnen adam sürülüyor, rüşvet yiyen adam ödüllendiriliyor. Süren adam Türkiye Cumhuriyeti'ne Cumhurbaşkanı adayı oluyor. Kimsin sen? Ahlak fukarası bir adamla karşı karşıyayız. Beni üzen nokta da budur. Hiçbir ülkenin yasasında, 'cumhurbaşkanı ya da devlet başkanı ahlaklı olacak' diye bir kural yoktur. Çünkü bu zaten eşyanın tabiatında vardır. Bütün inançların ortak temeli ahlaktır. Ahlaklı değil de ahlaksızlığı ödüllendiren rejime, sisteme sahip çıkan bir kişiye nasıl deriz ki 'Gel sen Cumhurbaşkanlığı koltuğuna otur.'

Her sözüme laf yetiştirir. 'Senin Bakanının koluna 700 milyarlık saati darbeciler mi taktı?' Tık yok. Sen oğluna telefon ettin, 'Paraları sıfırlayın' diye. Darbeciler mi sana telkinde buldu? Boy boy kasaları, kasaların içine milyon dolarları darbeciler mi koydu? Şimdi kalkmış utanmadan, 'Ben Cumhurbaşkanı adayıyım' diyor. Olmaz. Böyle bir şey olamaz."

Kılıçdaroğlu, "Rüşvet yiyenlere meydan bırakmayacağız. Bu ülkenin insanlarına haksızlık yapanlara meydanı bırakmayacağız. Kul hakkı yemek en büyük günahsa, o hakkı yiyenlerden hesabını mutlaka soracağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48