banner39

Kılıçdaroğlu: Valinin başka işi yok mu?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ergenekon" davasının 5 Ağustos'ta görülecek karar duruşmasına ilişkin, "İstanbul Valisi neye güvenerek böyle bir yasak getiriyor. Valinin başka işi yok mu?" dedi.

Genel 03.08.2013, 01:02 03.08.2013, 01:02
Kılıçdaroğlu: Valinin başka işi yok mu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas ve Erzincan dernekleri federasyonlarınca, engelliler ve aileleri için Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Spor Salonu'nda verilen iftar yemeğine katıldı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun bir açıklaması var, Silivri'deki duruşmaya kimsenin alınmayacağına dair. 'Seyirci alınmayacak, oraya kimse gelmesin' diyor. Ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine, yasaklarla bir ülkenin yönetilemeyeceğini, 21'inci yüzyılın Türkiye'sine demokrasi ve özgürlüğün yakışacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de duruşmaları izlemenin serbest olduğunu, böyle bir yasal zorunluluk bulunduğunu, Ankara, İstanbul veya Türkiye'nin herhangi bir yerinde olan duruşmayı isteyen yurttaşın gidip izleyebileceğini belirterek, Silivri'de yapılan yargılamaların adil olmadığını, bu duruma toplumun, insanların tepki duyduğunu, vatandaşların bu tepkilerini bir şekilde dile getirmek istediğini, demokrasilerde bunun en doğal hak olduğunu aktardı.

"İstanbul Valisi neye güvenerek böyle bir yasak getiriyor. Valinin başka işi yok mu? Yasakların sözcüsü müdür o? Bıraksınlar bu yasaklamayı. İnsanlar gidecek, orada duruşmaları izleyecekler, çıkıp gelecekler" diyen Kılıçdaroğlu, orada adaletin olmadığını kendisinin ve bütün dünyanın bildiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yasaklarla bir ülke mi yönetilir? 'Efendim önceden istihbari bilgi aldık'... Çağdaş bir ülke istihbaratla yönetilmez. Böyle bir şey olmaz. Siz demokrasiyi mi yoksa polis devletini mi savunacaksınız? Bu türyasaklamalar polis devletinde olur. Yazık günahtır bu ülkeye."

Kılıçdaroğlu, Silivri'de hukuk ve adalet olmadığını söyleyerek, ülkenin gençlerinin ülkedeki demokrasi özlemini bütün dünyaya duyurduğunu ama iktidara duyuramadığını, iktidarın duymazlıktan geldiğini ifade etti. 

Bir gazetecinin, "Siz gidecek misiniz Silivri'ye?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, gitmeyeceğini, daha önce de böyle bir kararı olmadığını, arkadaşlarının oraya gideceğini, yasakla, baskıyla bir şey olamayacağını, yasağın şiddeti doğuracağını kaydetti.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?