banner15

Kılıçdaroğlu'na Fatih Camii'nde kurşun çekirdeği

Fatih Camii'nde polislerin cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu'na kurşun çekirdeği atıldı

Kılıçdaroğlu'na Fatih Camii'nde kurşun çekirdeği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vezneciler'de gerçekleştirilen bombalı saldırıda can veren polis memurları Kadir Cihan Karagözlü ile Gökhan Topcu'nun cenazesi sırasında gerginlik yaşandı. Cenazede CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu'na mermi çekirdeği atıldığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu'nun Fatih Camii avlusundaki çelengi parçalandı. Çelengin yazısı, cenaze namazı kılınmadan önce burada bulunan birkaç kişi tarafından sökülüp yere atıldı. Bunun üzerine partililer, çelengin yazısını yeniden yapıştırıp yerine koydu. Bunun üzerine bir grup, çelengi kırıp yeniden yere attı.

Yaşanan gerginlik üzerine İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan anons yaparak, cenazelerde bu tip gerginliklerin uygun olmadığı belirtti. Gerginlik, anonsun ardından yatıştı.

Tören için Kılıçdaroğlu'nun cami avlusuna girişi sırasında cemaatteki bir grup protesto etti. Slogan atan grup cami imamının da konuşmasıyla sakinleştirilmeye çalışıldı.

KILIÇDAROĞLU: VAZGEÇMEYİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Ankara'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda, Fatih Camisi'ndeki şehit cenazesinde yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Vezneciler'de dün meydana gelen terör saldırısında yaralanan vatandaşlar ile polisleri ziyaret etiğini, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini, yakınlarıyla görüştüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, öğle vakti de Fatih Camii'ndeki şehit cenazesine katıldığını belirtti.

"CAMİDE SİYASET YAPILMAZ"

Şehitlerin cenaze törenine katılmaması hususunda kendisinin uyarıldığını, "Olaylar çıkar. Sizi taşlayabilirler, yumurta atabilirler" denildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bir şehit varsa, onun cenaze törenine katılmak benim namus borcumdur. Öyle yumurta atılacak, taş atılacak, birisi 'Niye buraya geldiniz' diye bağıracak ve ben ona pabuç bırakacağım. Bırakmam arkadaşlar, bırakmam. Cemaate özellikle buradan saygılarımı ve hürmetlerimi sunmak istiyorum. Cemaat son derece saygılı bir şekilde namazı eda etmiştir. Ama aralarına katılan 5-6 kişi, özellikle provokasyon yapıyor, bağırıyor. Cemaati tahrik etmeye çalışıyor. Camide siyaset yapılmaz arkadaşlar. Caminin avlusunda siyaset yapılmaz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ayıp olan nokta şu; Bir kişi Cumhurbaşkanı'nın önünden, Başbakan'ın önünden, İçişleri Bakanı'nın önünden geçecek, gelecek benim önümden geçerken bana bu kurşunu atacak. Beni ölümle tehdit edecek sözde. Onun feriştahı gelse, inandığım yoldan beni döndüremez. Ben ülkemi seviyorum, insanımı seviyorum. İnsanım için öleceksem, canımız fedadır. Beni üzen nokta, bütün bu olayların, emniyetin gözü önünde, hatta bir anlamda onun koordinasyonunda gerçekleşmiş olmasıdır. 5-6 kişi ama bize şunu söylüyorlar; 'Kendi önleminizi, kendiniz alın.' Göreceksiniz bundan sonra kendi önlemimizi, kendimiz alacağız. Bakalım kim, nasıl müdahale ediyor? Kimseye pabuç bırakmayacağız. Bu ülke sahipsiz bir ülke değildir. Ben daha önce TOBB'de yaptığım konuşmada, özgürlükçü demokrasiyi savunmuş, parlamenter sistemi savunmuş, 'Bunu bizim kanımızı dökmeden değiştiremezsiniz' demiştim. Şimdi bunun provalarını yapmaya çalışıyorlar. Bizim kanımızı dökerek, rejimi değiştireceklerini sanıyorlar. Hiç kimse şunu aklının köşesinden geçirmesin, bir kişi ölürüz, bin kişi geliriz. Hiç kimse bizi yıldıramaz."

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48