banner39

Kilise 75 yıl sonra 'tehlike çanı' çaldı

İsveç'te kilise, 75 yıl aradan sonra ilk kez tehlike çanı çaldı. Çanın çalınma sebebi ise Neo-Nazi Partisi'nin yürüyüşü...

Genel 03.05.2014, 10:44 03.05.2014, 10:44
Kilise 75 yıl sonra 'tehlike çanı' çaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Neo-Nazi Partisi tarafından İsveç'in Jönköping şehrinde perşembe günü organize edilen bir yürüyüş, bir kilisenin tehlike uyarısı için kilise çanını çalmasına sebep oldu. Kiliselerdeki uyarı çanı, 2.Dünya Savaş'ından sonra ilk defa çalınıyor.

Kilise papazı Fredrik Hollertz yaptığı açıklamada, "Çanı çalmayı tercih ettik. Çünkü sokaklarımızda artık başkalarının değerlerine ve onuruna saygı gösterilmemesi bize göre toplumumuz açısında bir tehlike oluşturuyor." dedi.

Şehir halkının ilk defa 1939 yılında bir duyduğu uyarı çanı, bölge halkını bir tehlikenin olduğu gerekçesiyle uyarmak için 2 saat boyunca çaldı.

Protestolar sırasında 450 polis görev aldı. Olayların ardından 32 kişi geçici olarak gözaltına alındı ve 19 protestocu ise tutuklandı.

İsveçliler, genel olarak göçmenlere ve yabancılara karşı hoşgörülü olarak bilinir. Ancak son zamanlarda camilere yapılan saldırılar ve çarşaflı Müslüman bir kadına yapılan saldırı, bu görüşü sorgular duruma getirdi.
İsveç Metro gazetesinde yer alan bir habere göre, başkent Stockholm'deki bir restoran, "Roman müşterilere hizmet vermiyoruz' diyerek 4 Roman müştreriyi kabul etmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?