banner39

Kimlik kaybedene ceza yok, ikametgah internetten

İçişleri Bakanlığı, nüfus hizmetlerini hızlandırmak için çalışma başlattı. Yeni kanun taslağına göre, nüfus cüzdanını kaybedenler artık para cezası ödemeyecek.

Genel 25.08.2014, 21:47 25.08.2014, 22:33
Kimlik kaybedene ceza yok, ikametgah internetten

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı, nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin daha kaliteli, daha hızlı sunulması ve bürokratik işlemlerin de azaltılması için yeni bir çalışma başlattı.

İkametgah için muhtara gidilmesine gerek kalmayacak; ikametgah e-devlet üzerinden alınacak. Pasaport başvuruları polise değil; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne yapılacak.

Bu kapsamda, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı hazırlandı.

Düzenlemeyle, nüfus cüzdanlarını kaybedenler ile doğumu gerekli sürede bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılıyor.

Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezasında ise indirime gidiliyor.

İçişleri Bakanlığı, nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin daha kaliteli, daha hızlı sunulması ve bürokratik işlemlerin azaltılması için yasal düzenlemeye hazırlanıyor. Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Diğer İlgili Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Taslağı, nüfus cüzdanlarından pasaporta, soyadı hatalarının düzeltilmesinden ikametgah alımına kadar vatandaşı yakından ilgilendiren kolaylıklar öngörüyor.

PARA CEZASI KALKIYOR

Yasa taslağına göre nüfus cüzdanlarını kaybedenler ile doğumu gerekli sürede bildirmeyenlere uygulanan 81 liralık idari para cezası kaldırılıyor.

436 LİRALIK CEZA İNECEK

Adres değişikliğini 20 gün içinde bildirmeyenlere uygulanan 436 liralık cezada ise indirim yapılması öngörülüyor.

PASAPORT İÇİN POLİSE GİDİLMEYECEK!

Bunun yanı sıra, pasaport hizmetleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devrediliyor.

Taslak yasalaşırsa, pasaport çıkarmak için polise değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurulacak.

SOYADI HATALARINI DÜZELTMEK KOLAYLAŞACAK

Yazım ve imla hatası bulunan veya sorunlu olan soyadları, mahkemeye başvurulmadan, 3 yıl içinde dilekçeyle nüfus müdürlüklerine müracaat edilerek değiştirilebilecek. Ayrıca yazılı onay alınmak şartıyla yenisi talep edilen nüfus cüzdanının, kişinin eşi veya yakınları tarafından alınabilmesine da olanak sağlanacak.

İNTERNETTEN İKAMETGAH DÖNEMİ

Taslak ile vatandaşın ikametgah belgesi alımını da kolaylaştırmayı öngörüyor. Buna göre muhtarların en büyük gelir kalemini oluşturan nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi alımı için muhtara gitmeye gerek kalmayacak. Bu iki belge e-devlet sistemi üzerinden elektronik ortamda alınabilecek.

Ayrıca, doğum bildirimleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilcilikler dışında, doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunca yapılacak.

Bu sayede doğum hızlı şekilde aile kütüklerine tescil edilebilecek.

EVLENME, DOĞUM, BOŞANMA İNTERNETTEN

Türkiye'nin yurt dışındaki temsilcilikleri, doğum belgeleri, evlenme, boşanma kararları ve ölüm raporlarını mahkeme ve hastanelere elektronik ortamda gönderebilecek. Böylece özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların nüfus işlemleri hızlanmış ve kolaylaşmış olacak. Yine doğum bildirimleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilcilikler dışında, doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunca yapılacak. Bu sayede doğum hızlı şekilde aile kütüklerine tescil edilebilecek.

BİYOMETRİK KİMLİK HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün uzun yıllardır üzerinde çalıştığı kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, kredi kartı boyutunda planlanan biyometrik kimlik kartına ilişkin çalışmaların ise sürdüğü belirtildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla biyometrik kimlik basımını ve dağıtımını kapsayan biyometrik kimlik ihalesi iptal edilmişti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?