banner39

Kırgızlar Nevruz'u Küçükçekmece'de kutladı

Türkiye'deki Kırgızlar, Nevruz Bayramını Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde yoğun bir katılımla kutladı

Genel 22.03.2012, 14:57 22.03.2012, 15:19
Kırgızlar Nevruz'u Küçükçekmece'de kutladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu'nun ortak düzenlediği organizasyonu ile bir araya gelen İstanbul'daki Kırgızlar Küçükçekmece'deki Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde Nevruz'u kutladı.

Şölene; Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece Başsavcısı İsmail Kurt,  Kırgızistan İstanbul Konsolosu Bakıt Umetov,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Nail Bölükbaşı, Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Aybek Sarıgulov, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Savaş Avcı, Türk dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Kırgızistan'dan gelen misafirler ve çok sayıda Küçükçekmeceli katıldı.

KIRGIZ MİLLİ YEMEKLERİ

Program kapsamında, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi fuaye salonu Kırgız motifleriyle ve Boz Üy adı verilen  geleneksel Nevruz çadırıyla süslendi. Ayrıca, Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği üyeleri tarafından öğrenciler yararına düzenlenen "Kırgız Milli Yemekleri Kermesi" katılımcılarla buluşturuldu.

Fotoğraf sanatçısı Attila Küntüz'ün 10 dakikalık Kırgızistan fotoğraf gösterisiyle başlayan Nevruz Şöleni'nde açılış konuşmasını Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Derneği Genel Sekreteri İsmail Cengiz yaptı. Cengiz, "Nevruz'un Türk dünyasında anlamları farklıdır. Hangi anlama bakarsak bakalım Nevruz'un önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bize bu güzel ortamı hazırlayan Başkan Aziz Yeniay'a teşekkür ederim. Gönülleriniz her daim şen olsun, bayramınız kutlu olsun" diyerek, nevruz duasını okudu.

KARDEŞLİK, BİRLİK VE BERABERLİK

Nevruz kutlamalarının sabah saatlerinde başladığını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, "Güzel hasretlerimiz var, geleneklerimiz var. Bayram; bayramı bayram kabul edenlerindir. İnsanlar pencereden baktıklarını görür, kimisi dostluk, kimisi muhabbet, kimisi kin ve düşmanlık görür. Bizim penceremiz, kardeşlik, muhabbet, birlik beraberlik, Türk dünyasının bayram penceresidir. Bütün insanlar bu pencereden bakarsa, huzur, dostluk ve kardeşlik olacak. Türk dünyasının farklı coğrafyalarından gelmiş, can olan dostlarla birlikte Nevruz'a merhaba demenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim, bayramınız kutlu olsun." diye konuştu.

Yeniay, Kırgız halkını her daim Küçükçekmece'de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti. Şölende, deprem bölgesi Van'ın Ulupamir Köyü'nden gelen Kırgız öğrenciler, hazırladıkları gösteriyi sahneledi. Kırgızistan'dan gelen Kırgız Cumhuriyeti Etnik Folklor Tiyatrosu bünyesindeki Orda Sakhna (Baş Sahne) Grubu'nun müzik dinletisi ve folklor gösterileri büyük beğeni topladı.

Programın sonunda katılımcılara; Küçükçekmece Belediyesi'nin katkılarıyla neşredilen ve çeşitli yazarların makalelerinden oluşan Türk Dünyasında Nevruz adlı kitap dağıtıldı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?