banner39

banner35

Kırım Tatarları'ndan Rus Konsolosluğu'na siyah çelenk

İstanbul'da yaşayan Kırım Tatarları, Tatar sürgününü yıldönü sebebiyle Rusya Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi, siyah çelenk bıraktı

Genel 18.05.2014, 16:08 18.05.2014, 16:08
Kırım Tatarları'ndan Rus Konsolosluğu'na siyah çelenk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatar Türkleri'nin 1944'te ana vatanlarından sürgüne gönderilmelerinin 70. yılında bir grup, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı. 

İstanbul'da yaşayan Kırım Tatarları, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde İstiklal Caddesi'nde bir araya geldi.

"Rusya, Kırım'dan elini çek", "Türkiye, Kırım'a ses ver", "Kırım'da ezanlar susmayacak" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü. 

Sürgünde vefat edenler ve Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan ve dua eden grup, daha sonra İstiklal Marşı'nı ve Kırım Milli Marşı'nı okudu.

Grup adına açıklama yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Kırım'ın Ruslar tarafından 1783'te işgal edilmesiyle başlayan baskı, yıldırma ve asimilasyon politikalarının bugün de sürdüğünü söyledi. 

Kırım Tatarların vatanlarında Rus zulmüne maruz kaldığını anlatan İçten, "18 Mayıs 1944'teki sürgün esnasında ve sonrasında nüfusumuzun yüzde 46'sını kaybettik" dedi.

Kırım'da yapılan referandumun uluslararası geçerliliği olmadığını aktaran İçten, işgalin de hiçbir ülke tarafından tanınmadığını kaydetti.

İçten, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki süreçte 300-350 bin Tatar'ın Kırım'a döndüğünü belirterek, "Kırım Türkleri'nin öz vatanlarına dönüşlerinin hızlandırılmasını, insanca yaşama ve temsil edilme haklarının verilmesini talep ediyoruz" ifadesini kullandı. 

Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri olarak, Kırım'daki soydaşlarının yanında yer aldıklarını vurgulayan İçten, "Bütün uluslararası kuruluşları, siyasi kurumları ve devletleri hukukumuzun korunması konusunda göreve davet ediyoruz" dedi. 

İçten'in konuşmasını sık sık "Kırım'a uzanan eller kırılsın", "Kırım Türkleri yalnız değildir", "Rusya, Kırım'dan defol" sloganıyla kesen grup, Türkiye, Ukrayna ve Kırım bayrakları taşıdı.

Gruptakiler, daha sonra "İstanbul Kırım Türkleri" yazılı siyah çelengi, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önüne bıraktıktan sonra buradan ayrıldı.

Polis ekipleri, açıklama sırasında başkonsolosluk önünde güvenlik önlemi aldı.

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?