banner39

Kırım Tatarları'ndan 'sürgün' mitingi

Kırım Tatarlarınının sürgüne gönderilmesinni 70. yılı dolayısıyla Ankara Tandoğan Meydanı'nda geniş katılımlı bir miting yapıldı

Genel 18.05.2014, 16:54 18.05.2014, 16:58
Kırım Tatarları'ndan 'sürgün' mitingi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatarlarının sürgününün 70. yıl dönümü, Ankara'da düzenlenen mitingle anıldı.

Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen anma mitingi, Kırım şehitleri ve Soma’da maden faciasında hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulması, İstiklal ve Kırım marşlarının okunmasıyla başladı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, daha sonra yaptığı konuşmada, Soma’daki maden faciasında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Kırım Tatarlarına, Ruslar tarafından uygulanan zulüm ve baskıları anlatan Kalkay, şunları kaydetti:

"70 yıl önce, 18 Mayıs 1944 tarihinde eli silah tutan erkekleri, Sovyetler safında Nazilere karşı savaşırken, bu erkeklerin çocuklarını, kadınları Almanlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle Sibirya'ya, Orta Asya'ya sürgüne gönderilmişlerdir. Sürgün esnasında vagon kapıları açılmamış, çocuklar annelerinin bağrında vefat ederek hayatlarını sonlandırmış, kızlarımız ihtiyaçlarını gideremediğinden zehirlenerek ölmüşlerdir. Sürgüne gönderilen 425 bin Kırım Tatarlarının 190 bini sürgün esnasında hayatlarını kaybetmişlerdir. Kırım Tatarlarına uygulanan sadece katliam değil onların varlığıyla ilgili bütün kimlikleri yok edilmeye çalışılmıştır. Kırım Tatarları, bu haksızlıkları hiçbir zaman kabullenmemiş ve mücadelelerini sürdürmüşlerdir."

Kırım'ın, son dönemde hayata tutunmaya başlamışken, yeniden Rusya'nın işgaline uğradığını dile getiren Kalkay, "40 bin askerle, küçücük adayı adım adım işgal eden vahşi Rus birlikleri, çeşitli yalanlarla Kırım'ı kendilerine katmak için gerekçe yaratmaya çalışmışlardır" diye konuştu.

Kalkay, "Ruslar işgali devam ettirirken bir taraftan da yüzyıllardan beri baskı yaptıkları Kırım Tatarlarını, dünyanın dikkatini çekmesinden dolayı yanlarına çekmek için çeşitli vaatlerde bulunmuş, parlamentonun yüzde 7'sinin Kırım tatarlarına ayrılacağı ve ellerinden alınan hakların geri verileceği vaadinde bulunmuşlardır. Yüzyılların tecrübesine sahip Kırım Tatarlarının, Rusların bu vaatlerine hiçbir zaman inanmamışlardır" ifadelerini kullandı.

 "Su anda Kırım'da defacto bir durum var" diyen Kalkay, Rusya'nın vaatlerine rağmen Kırım'daki Tatarlara baskı uygulandığına, Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu'nun vatanına alınmadığına işaret etti.

Rusya'nın Kırım lideri Kırım karalamaya yönelik yalanlar uydurduğunu, bu yalana Türkiye'de bazı kesimlerin de aracı olduğunu anlatan Kalkay, şöyle devam etti:

"(Artık Kırım Tatarları Kırımoğlu'nu sevmiyor, Kırımoğlu sadece kendini düşünüyor) gibi bir sürü yalan uyduruyorlar. Rus basını sistemli şekilde bunu dayatmaya başladı. Maalesef Kırım'da hatta Türkiye'de bu ülkenin taşeronları Mustafa Kırımoğlu'na dil uzatmaya başladılar."

UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ KORSUNSKY

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky de Kırım Türklerinin ortak yasını paylaşmanın kendisi için bir şeref olduğunu ifade etti.

Korsunsky, 70 yıl önce Stalin rejimi tarafından kabul edilemeyen bir suç işlendiğini, yüz binlerce insanın topraklarından sürgün edilerek gurbette yaşamlarına yitirmelerine neden olunduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Kırım Tatarlarının acısı bizim acımızdır. Bugün tüm Ukrayna halkı kendi vatan topraklarından zorla yapılmış sür kurbanlarını anmaktadır. Ukrayna adına Ankara Büyükelçiliği adına aynı zamanda şahsım adına Kırım Tatar kardeşlerimize en içten geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim."

Kırım halkının, sürgünden döndükten sonra vatanlarına yerleştirilmesinde, Türkiye'nin verdiği desteğe de müteşekkir olduklarını dile getiren Korsunsky, "Biz bu işbirliğimizi bundan sonra da sürdüreceğiz. Ukrayna hiçbir zaman Kırım'ın ilhakını asla ve asla tanımayacaktır. Ukrayna Devleti, bundan sonraki süreçte Kırım Tatarlarını ulusal çıkarlarının korunmasına hizmet vermeye aynen devam edecektir. Kırım'ın nihayetinde Kırım Tatarlarının rahat bir nefes alacakları toprakları olacağından hiç kimsenin kuşkusu kalmasın. 70 yıllık geçmişi olan trajedi yeniden asla yaşanmamalıdır" şeklinde konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay da Rusya'nın dünyanın gözü önünde Kırım'ı işgal ettiğine dikkati çekerek, "Hepimizin gözü önünde televizyonlardan canlı yayınlanarak, yalanlar söyleyerek, kanırta kanırta Kırım'ı işgal ettiler. Bütün dünya bize insan hakları dersi verdi, toprakların bütünlüğü dersi verdi ama buna karşılık Kırım'ın işgaline karşı onlar ne yaptı? Elbette önce herkes kendi vicdanından sorumlu. Biz önce bu soruyu kendimize soracağız. Biz ne yaptık, bundan sonra ne yapacağız? Tarih ders almak içindir. Biz deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmeyelim. Kırım'da miting yasağına rağmen insanlarımız yağmur altında, tanklara, helikopterlere rağmen çıktılar ama biz resmi izin günündeyiz, ancak bu kadar adam gelebiliyor. Utanılacak bir durum. Bunu ifade etmekten utanıyorum. Böyle vatan kurtulmaz. Vatana böyle sahip çıkılmaz."

Mitinge, Türk ve Kırım bayraklarla katılan vatandaşlar, “Kırım Mustafa, Millet Senin Yanında”, “Dün Stalin, Bugün Putin”, “Millet, Vatan, Kırım”, “Kırım’da Ezanlar Susturulamaz”, “Türkiye Uyuma, Kardeşine Sahip Çık”, “İşgalci Rusya Kırım’dan Defol”, “Kırım Türk'tür, Türk Kalacak” şeklinde sloganlar attı.

Miting alanında, “Yolbaşçımız Mustafa, Millet Senin Yanında”, “Türkiye Kırım’a Ses Ver”, “Kırım Türk’ün Toprağı” ve “Dualarımız Madencilerimizle” yazılı pankartlar da açıldı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?